ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ 7 ΜΑΡΤΙΟΥ 2024

Μέσα σε ένα χαρούμενο κλίμα με παραδοσιακά τραγούδια και παιχνίδια, καρναβαλικές μουσικές και χορό  σήμερα Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024 και από τις 11.30πμ -13.00μμ ,έγινε η αναβίωση του εθίμου της Τσικνοπέμπτης από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 4ου Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου.
Με το ψήσιμο των κρεάτων από τα μέλη του Συλλόγου και τις κυρίες  του Συλλόγου να προσφέρουν το πολυπόθητο έδεσμα σε κάθε μαθητή /τρια,  την τσίκνα και   τον καπνό  να κυριαρχούν στον αέρα,  τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί  γεύτηκαν και απόλαυσαν το λουκανικάκι ή το  σουβλάκι με την πίτα. Η  προσμονή του καθενός παιδιού το έκανε ελκυστικότερο και νοστιμότερο από κάθε προηγούμενη φορά. Οι εκπαιδευτικοί ,οι μαθητές/τριες ευχαριστούν τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 4ου Δ.Σ Διδυμοτείχου για την αναβίωση του Εθίμου και την ευγενική τους προσφορά ,μα και όλους συντέλεσαν να ενισχύσουν την προσπάθεια αυτή με μια ευγενική χορηγία. Άντε και του χρόνου με υγεία παιδιά!

Κ1 2Κ 3Κ 4Κ