4ο Δ.Σ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ -ΕΠΕΤΕΙΑΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ 1821

Στο πλαίσιο του εορτασμού της  Εθνικής Επετείου για την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821,οι μαθητές του 4ου Δ.Σ Διδυμοτείχου των τάξεων: Α1 ,Α2, Β’ , Γ1΄,Γ2′ και ΣΤ’ πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη  στο Στρατιωτικό Μουσείο Διδυμοτείχου στις 29-3-2023  από τις 9.00πμ έως στις 11.00πμ.με σκοπό να γνωρίσουν την έκθεση ζωγραφικής  που διοργάνωσε το Στρατιωτικό Μουσείο Διδυμοτείχου με θέμα: «Η Επανάσταση του 1821 στη Μολδοβλαχία και ο Ελληνισμός της Μαύρης Θάλασσας», για τον εορτασμό της εθνικής επετείου  του 1821.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου λαμβάνοντας τη σωστή ενημέρωση από τον διοικητή του Μουσείου για τα αντικείμενα του Μουσείου ,τις στολές και τις χρονικές περιόδους των γεγονότων, τον  οποίο και ευχαριστούμε ιδιαίτερα.

Συνοδοί των  μαθητών στη διδακτική επίσκεψη ήταν   οι εκπαιδευτικοί των τάξεων :Α1′ Παπαμιχαήλ Δήμητρα, Α2′ Τοτολίδου Μαρίνα & Θεοδωρίδου Ελισάβετ, τάξη Β΄ Παπαδάκη Δήμητρα & Φιλοκώστα Άννα, Γ1′ Βαρελά Μερόπη ,Γ2′ Σερίφ Μεχμέτ και ΣΤ΄ Μαχαιρίδου Ελισάβετ.

Παπαμιχαήλ Δήμητρα