ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ 2019

Σήμερα Τρίτη 19 Μαρτίου 2019, επαναλήφθηκε ο προληπτικός οδοντιατρικός έλεγχος  για τους μαθητές της Τετάρτης τάξης του 4ου ΔΣ Διδυμοτείχου. Ο οδοντιατρικός έλεγχος των μαθητών γίνεται σταδιακά ,ξεκίνησε τον προηγούμενο μήνα με τις τάξεις ΣΤ1΄ ΣΤ2΄.Ο έλεγχος των μαθητών της Δ΄ τάξης θα γίνει σε δύο φάσεις.Η πρώτη φάση έγινε σήμερα  με τους μαθητές του τμήματος Δ2 ΄στο υποκατάστημα του ΙΚΑ Διδυμοτείχου . Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την παιδική οδοντοστοιχία ,τους κινδύνους που ελλοχεύουν μέσα από τις βλαβερές τροφές, για τις ασθένειες των δοντιών, καθώς και τον τρόπο βουρτσίσματος των δοντιών .Ακολούθησε η φθορίωση των δοντιών , ο προληπτικός οδοντιατρικός έλεγχος  καθώς και η ενημέρωση των παιδιών για την υγιεινή των δοντιών τους σε προσωπικό επίπεδο.