ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΠΕ ΜΑΡΩΝΕΙΑΣ

Την Παρασκευή, 18 Νοεμβρίου, οι μαθητές της Ε και Στ τάξης του σχολείου, επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στη Μαρώνεια! Εκεί, ο υπεύθυνος του Κέντρου, κος Σαζακλίδης Νίκος, αφού τους ξενάγησε στους χώρους του ΚΠΕ,  έκανε μία βιντεοπαρουσίαση σχετικά με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας (ΑΠΕ) η οποία κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών! Έπειτα, οι μαθητές, ως μικροί επιστήμονες, χρησιμοποιώντας το άρτια εξοπλισμένο εργαστήριο του ΚΠΕ, κατασκεύασαν μια πρωτότυπη ανεμογεννήτρια, ένα ηλιακό αυτοκινητάκι και ένα ηλιακό μηχανάκι, τα οποία και έθεσαν σε λειτουργία, αξιοποιώντας τόσο την ηλιακή όσο και την αιολική ενέργεια, ενώ κατάφεραν να μετρήσουν την παραχθείσα ενέργεια! Τόσο οι μαθητές όσο και οι συνοδοί-εκπαιδευτικοί έμειναν εντυπωσιασμένοι από όσα αποκόμισαν, αναγνωρίζοντας τα οφέλη της βιωματικής εκπαίδευσης!