ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ 1η ΜΣΕΠ

Με αφορμή τον εορτασμό του προστάτη της Πολεμικής Αεροπορίας, Αρχάγγελου Μιχαήλ, στις 8 Νοεμβρίου, το σχολείο μας επισκέφτηκε την 1η Μοίρα Σταθμού Ελέγχου και Προειδοποίησης (1η ΜΣΕΠ) τη Δευτέρα 7 Νοεμβρίου. Οι αξιωματικοί μας ξενάγησαν στις εγκαταστάσεις της Μοίρας και μας εξήγησαν τη λειτουργία του ραντάρ και τη σημασία του σταθμού για την επιτήρηση του εναέριου χώρου της περιοχής. Η φιλοξενία των αξιωματικών ενθουσίασε τους μαθητές οι οποίοι εντυπωσιάστηκαν από τις εγκαταστάσεις, καθώς και από τη δυνατότητα που τους δόθηκε να χρησιμοποιήσουν ο καθένας ξεχωριστά το τρισδιάστατο ραντάρ.  Δυστυχώς, η επιχειρησιακή σπουδαιότητα του σταθμού δε μας επιτρέπει να “ανεβάσουμε” φωτογραφίες από την ξενάγηση, παρά μόνο από τον εξωτερικό χώρο της 1ης ΜΣΕΠ.

yourimage yourimage (2) yourimage (1)