Σε συνέχεια του προγράμματος Kids Save Lives που παρακολουθούν οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ Τάξεων, την Τρίτη 23 Απριλίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας εθελοντές της ομάδας kids save lives (Δωρίτα Κρανιώτη, Κωνσταντίνος Σακκάς και Νίκη Ντάγκα), οι οποίοι παρουσίασαν τον απινιδωτή που διαθέτει το σχολείο μας και εξήγησαν σε όλα τα παιδιά τον τρόπο χρήσης του.
Επιπλέον, ηγήθηκαν της πρακτικής εξάσκησης των μαθητών της ΣΤ’ Τάξης στην μέθοδο καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης, στην αντιμετώπιση θύματος που αναπνέει – θέση ανάνηψης- και στην εξάσκηση της λαβής Heimlich σε περίπτωση πνιγμονής και πλήρους απόφραξης αεραγωγού.
Στη συνέχεια λειτούργησαν ως μέντορες της πιστοποιημένης εκπαιδευτικού του σχολείου μας στις Πρώτες Βοήθειες, κυρίας Λυδίας Παπανδρέου, η οποία ανέλαβε την εξάσκηση των μαθητών της Ε’ Τάξης σε όλα τα προαναφερόμενα. Τέλος, όλοι οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ Τάξεων έλαβαν βεβαίωση παρακολούθησης μαθημάτων πρώτων βοηθειών.
Αξίζει να σημειωθεί ότι τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενθουσιασμό για τη νέα γνώση και ανταποκρίθηκαν άριστα στις απαιτήσεις των διαδικασιών που τους παρουσιάστηκαν. Επίσης, μέσω αυτής της δράσης έμαθαν στην πράξη πώς μπορούν να βοηθήσουν σε μια δύσκολη στιγμή κατάρρευσης συνανθρώπου τους και παράλληλα ήρθαν σε ουσιαστική επαφή με τον εθελοντισμό γνωρίζοντας την ομορφιά του!