Εθελοντισμός! Καλύτερα μαζί!

Στις 19 Απριλίου το σχολείο μας, σε συνεργασία με το 6ο Δημοτικό Σχολείο Άρτας, διοργάνωσαν, στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων της Β’ Τάξης, εκπαιδευτική δράση με θέμα “Εθελοντισμός! Καλύτερα μαζί!“, η οποία έλαβε χώρα στην αίθουσα “Διώνη” στο “Εκθεσιακό Κέντρο” της πόλης μας.

Στη δράση συμμετείχαν μαθητές από το 4ο, το 5ο, το 6ο και το 8ο Δημοτικό Σχολείο Άρτας. Ακόμη, μας τίμησαν με την παρουσία τους η Αντιδήμαρχος Εθελοντισμού, κυρία Αγγέλα Τσώλα, η Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Άρτας, κυρία Κλεοπάτρα Βασιλείου, η Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ 70, κυρία Μαρία Μπίμπα, καθώς και μέλη της κινηματογραφικής λέσχης Άρτας. Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί για την υλοποίησή της δράσης ήταν οι κυρίες: Δήμητρα Πανή (ΠΕ70) και Μυρτώ Σκαπινάκη (ΠΕ91.01).

Στα πλαίσια της συγκεκριμένης εκδήλωσης, παρουσιάστηκε η εθελοντική δράση της κινηματογραφικής λέσχης Άρτας και προβλήθηκε η ταινία “Το κόκκινο μπαλόνι“. Στο τέλος, μαθητές και εκπαιδευτικοί συμμετείχαν σε μια σειρά κινηματογραφικών παιχνιδιών.εικόνα Viber 2024 04 21 17 05 16 539 εικόνα Viber 2024 04 21 17 05 16 589εικόνα Viber 2024 04 21 17 05 19 944