Παγκόσμια Ημέρα της Γης!

Στα πλαίσια της αδελφοποίησης του σχολείου μας με τη Σχολή SAHETI (στο Γιοχάνεσμπουργκ της Νοτίου Αφρικής), πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση μέσω της πλατφόρμας Cisko Webex.

Στις 16 Απριλίου, τα τμήματα ΣΤ1 και ΣΤ2 του σχολείου μας επικοινώνησαν με την ΣΤ’ Τάξη της σχολής SAHETI. Υπεύθυνοι της δράσης ήταν η εκπαιδευτικός του 4ου Δημοτικού Άρτας, κυρία Παπαπάνου Ανθούλα, και από τη σχολή SAHETI ο κύριος Στεργίου Δημήτρης. Χαιρετισμό απηύθυναν ο Διευθυντής του σχολείου μας, κύριος Μαλαμής Ηλίας, καθώς και ο Διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου SAHETI, κύριος Καλούδης Μητιλούδης.

Το θέμα της συνάντησης ήταν η Παγκόσμια Ημέρα Γης, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 22 Απριλίου. Οι μαθητές μίλησαν στην ελληνική και την αγγλική γλώσσα για το περιβάλλον και την προστασία της Γης από την κλιματική αλλαγή.εικόνα Viber 2024 04 17 12 52 10 605εικόνα Viber 2024 04 17 12 52 10 547