Ενημέρωση από τον σύλλογο ΑΝΙΜΑ!

Την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου οι μαθητές των Α’ , Β’  και Γ’ τάξεων του σχολείου μας, στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και των σχεδίων δράσης που υλοποιούνται,
παρακολούθησαν μια διαδικτυακή ενημέρωση από τον σύλλογο ANIMA (σύλλογος
προστασίας και περίθαλψης άγριας ζωής). Το θέμα της ενημέρωσης ήταν τα άγρια ζώα, οι ανάγκες τους, οι κίνδυνοι που εγκυμονούν γι’ αυτά αλλά και η δράση του συλλόγου. Συγκεκριμένα, τα μέλη του συλλόγου αυτού προστατεύουν και περιθάλπουν άγρια ζώα έως ότου, όντας πλέον υγιή και δυνατά, τα απελευθερώσουν πίσω στο φυσικό τους περιβάλλον.

Επίσης, τα παιδιά έλαβαν οδηγίες για το πώς πρέπει να δράσουν ώστε να βοηθήσουν αποτελεσματικά κάποιο ζωάκι, αν παραστεί ανάγκη. Τέλος, σε δεύτερο χρόνο κατόπιν συνεργασίας του σχολείου μας με τον σύλλογο ΑΝΙΜΑ, αναμένεται κάθε τάξη να υιοθετήσει ένα άγριο ζωάκι που φιλοξενείται στη δομή του ΑΝΙΜΑ, βοηθώντας έτσι και εμπράκτως στην ιατροφαρμακευτική του περίθαλψη.

εικόνα Viber 2023 12 03 18 08 08 276εικόνα Viber 2023 12 03 18 08 13 247εικόνα Viber 2023 12 03 18 11 20 262