Οι εγγραφές των μαθητών/μαθητριών, που γεννήθηκαν το έτος 2015, στην Πρώτη (Α΄) τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα πραγματοποιούνται από 01 έως 20 Μαρτίου 2021.
Με το υπ’ αριθμ. πρωτ. Φ.6/31623/Δ1/19-03-2021 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ. οι εγγραφές παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021.
Οι ενδιαφερόμενοι γονείς μπορούν να υποβάλουν την αίτηση εγγραφής στη Διεύθυνση του Σχολείου τις εργάσιμες ημέρες από τις 08:15 π.μ. μέχρι τις 09:15 π.μ.. Επισημαίνεται ότι για το χρονικό διάστημα που η σχολική μονάδα βρίσκεται σε αναστολή λειτουργίας, οι γονείς πρέπει προηγουμένως να επικοινωνούν τηλεφωνικά με το Σχολείο, προκειμένου να ορίζεται συγκεκριμένη ημερομηνία και ώρα για την κατάθεση της αίτησής τους. (ΩΡΑΡΙΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ: 09:15 μέχρι 11:15 – ΑΡ. ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ: 2681074200)
Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που συνοδεύουν την αίτηση της εγγραφής των μαθητών/μαθητριών στην Πρώτη (Α΄) τάξη είναι:
1) Επίδειξη Βιβλιαρίου Υγείας παιδιού ή άλλο αποδεικτικό στοιχείο για τον έλεγχο των προβλεπόμενων εμβολίων
2) Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)
Το έντυπο παρέχεται από το Σχολείο και συμπληρώνεται από παιδίατρους ή γενικούς ιατρούς ή, σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγους.
3) Αποδεικτικό στοιχείο στο οποίο να φαίνεται η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του μαθητή/της μαθήτριας
Είναι δυνατόν να κατατεθεί λογαριασμός ΔΕΚΟ, μισθωτήριο οικίας ή άλλο έγγραφο, προκειμένου οι μαθητές/μαθήτριες να εγγράφονται αποκλειστικά και μόνο στα όρια της σχολικής τους περιφέρειας. Πληροφορίες για τα όρια της περιφέρειας του Σχολείου μας μπορείτε να δείτε στον ιστότοπο του 4ου Δ. Σ. Άρτας: https://blogs.sch.gr/4dimart. Αιτήσεις εγγραφής δύνανται να υποβάλλουν και γονείς που διαμένουν εκτός της σχολικής περιφέρειας του 4ου Δ. Σ. Άρτας, εφόσον στο Σχολείο φοιτούν ήδη αδέλφια του/της προς εγγραφή μαθητή/μαθήτριας.
4) Βεβαίωση Φοίτησης νηπιαγωγείου
Σε περιπτώσεις μη φοίτησης σε Νηπιαγωγείο ο γονέας/κηδεμόνας του νηπίου υποβάλλει σχετική αίτηση προς τη Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Άρτας, στην οποία θα αναφέρονται οι λόγοι μη φοίτησης.
Οι μαθητές/μαθήτριες της Πρώτης (Α΄) τάξης μπορούν, εφόσον το επιθυμούν οι γονείς-κηδεμόνες, να εγγράφονται παράλληλα και στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα του Σχολείου μας. Απαραίτητη προϋπόθεση για την εγγραφή αυτή είναι η κατάθεση της σχετικής αίτησης-δήλωσης εγγραφής.
ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ (2021-2022)
Αίτηση – Δήλωση εγγραφής στο Ολοήμερο
Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
ΜΠΑΓΙΩΡΓΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ