To νηπιαγωγείο συμμετέχει για τη σχολική χρονιά 2022-2023 στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning «R.E.N.T (Resource. Energy. New Technology) to save the planet #eTw4Future»
«Ενοικιάζεται διαμέρισμα στον τελευταίο όροφο μιας περίεργης πολυκατοικίας……. Μετά από λίγες μέρες, θα έρθει ένας νέος ένοικος: δεν είναι άλλος από το ουράνιο τόξο, κουρασμένος, λυπημένος και χωρίς χρώματα. Κάποια τυχαία γεγονότα που θα συμβούν θα το φέρουν σε επαφή με τους άλλους ενοίκους αυτής της περίεργης πολυκατοικίας. Με τη βοήθεια των παιδιών, το ουράνιο τόξο θα φέρει εις πέρας τις αποστολές που του ανέθεσαν οι κάτοικοι και έτσι θα ξαναβρεί τα χρώματα και τη χαρά του, αποκτώντας περιβαλλοντική συνείδηση…»
Το έργο «R.E.N.T (Resource. Energy. New Technology) για τη διάσωση του πλανήτη #eTw4Future» βασίζεται στις αρχές της Περιβαλλοντικής και Αειφορικής Εκπαίδευσης και στους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης που τέθηκαν από τα Ηνωμένα Έθνη ως μέρος της Ατζέντας Αειφόρου Ανάπτυξης 2030. Έχει σχεδιαστεί σε δράσεις που σχετίζονται με τους SDG που επικεντρώνονται σε: καλή υγεία και ευημερία (Στόχος 3), καθαρό νερό και αποχέτευση (Στόχος 6), οικονομικά προσιτή και καθαρή ενέργεια (Στόχος 7) και δράση για το κλίμα (Στόχος 13) . Η διαδικασία της συνεργασίας σε όλο το έργο θα απαιτήσει από τους μαθητές να εργαστούν σε ομάδες, να ανταλλάξουν απόψεις, να διαπραγματευτούν, να συμφωνήσουν και να λάβουν αποφάσεις με σεβασμό και δημοκρατικό τρόπο. Μέσα από προκλήσεις steam, εργαστήρια ρομποτικής, εκστρατείες ευαισθητοποίησης και χρήση νέων τεχνολογιών, θα ευαισθητοποιηθούν σε περιβαλλοντικά ζητήματα και θα διαμορφώσουν μια Παγκόσμια Συνείδηση που θα τους βοηθήσει να αντιμετωπίσουν υπεύθυνα τον πραγματικό κόσμο γύρω τους και να γίνουν υπεύθυνοι παγκόσμιοι πολίτες.
Συμμετέχοντες χώρες στο πρόγραμμα είναι :
Η Ελλάδα , Κύπρος, Τουρκία, Πορτογαλία, Βουλγαρία και Λιθουανία
Εβδομάδα υγιεινού πρωϊνού/ R.E.N.T to save the planet #eTw4Future
Στο πλαίσιο του eTwinning προγράμματος μας
«R.E.N.T. to save the planet» τα παιδιά γνώρισαν τον Mr Veggie ο οποίος τρελαίνεται για την υγιεινή διατροφή!
Διαβάστε το συνεταιριστικό ηλεκτρονικό βιβλίο: “Το ταξίδι του ηλιέλαιου”
Book of healthy breakfast
Οι συνεργάτες του eTwinning έργου δημιούργησαν ένα συνεργατικό βιβλίο με τις προτάσεις τους για υγιεινό πρωινό:
https://read.bookcreator.com/K8AUloHqJgbCPgFD8RDuGO656yg1/3BrxV8TrQoKa1fn14iDNnw
Kids Yoga Poses Ημέρα γιόγκα
Έπαινος για τα παιδιά
ΚΑΛΗ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΗΜΕΡΙΑ – Συνεργατική παρουσίαση
Η διασφάλιση υγιών συνθηκών διαβίωσης καθώς και η προαγωγή της ευημερίας για όλους και σε όλες τις ηλικίες είναι απαραίτητες για τη βιώσιμη ανάπτυξη.
Οι συνεργάτες του έργου, για τον Στόχο 3 της βιώσιμης ανάπτυξης δημιούργησαν μια συνεργατική παρουσίαση για υγιεινούς τρόπους ζωής.
Καθαρό νερό και αποχέτευση (Στόχος 6)
Γιατί το νερό είναι σημαντικό;
Στην αρχή της χρονιάς και στα πλαίσια προγράμματος eΤwinning τα παιδιά προσπαθούν μαζί με την εκπαιδευτικό να δείξουν τον τρόπο που δημιουργείται ένα online βιβλίο !
Στο πλαίσιο του προγράμματος R.E.N.T to save the planet #eTw4Future και καθώς ασχολούμαστε με το νερό τη χρησιμότητα του αλλά και τους τρόπους εξοικονόμησης του οι γονείς πήραν την παρακάτω πρόκληση . Πως μπορούμε στο σπίτι να εξοικονομήσουμε το νερό.
Ημέρα Περιβάλλοντος – Πάρτι
Παρουσιάσαμε την αφίσα μας για την Ημέρα της Γης, χορέψαμε, ακούσαμε το μήνυμα του Roygbiv και αποχαιρετίσαμε.
Παίξαμε ένα διαδικτυακό παιχνίδι για να δοκιμάσουμε τις γνώσεις μας και να δώσουμε τα χρώματά του στον Roygbiv
Στο τέλος εκπαιδευτικοί και μαθητές αξιολογήσαμε το έργο