Ομάδα γονέων από τα μέλη της Ε.Δ.Υ.

Από τις 8 Ιανουαρίου ξεκίνησε Ομάδα Γονέων στις σχολικές μονάδες 45ο Δημοτικό και 61ο Νηπιαγωγείο, η οποία απευθυνόταν σε γονείς με παιδιά στην προσχολική και σχολική ηλικία με στόχο την πρόληψη της ψυχικής υγείας των παιδιών, την ενδυνάμωση του ρόλου των γονέων και την ενίσχυση των γονιών στο να αντιμετωπίζουν θέματα που προκύπτουν στην αλληλεπίδραση με τα παιδιά τους.

Πραγματοποιήθηκε ανά 15νθήμερο και είχε διάρκεια 7 συναντήσεων, διάρκειας 2 ωρών και ολοκληρώθηκε στις 22 Απριλίου. Η εμψύχωση της ομάδας έγινε από τα μέλη της Ε.Δ.Υ. Ιακωβάκη Ευαγγελία, Ψυχολόγος και Παλιοστρατζή Διαλεχτή, Κοινωνική Λειτουργός.

Η θεματολογία της ομάδας ήταν η ακόλουθη:

1) Γνωριμία/ εξοικείωση των μελών της ομάδας. Προσδοκίες-στόχοι. Διερεύνηση θεματολογίας.

2) Ενεργητική Ακρόαση: Τεχνικές προώθησης της ικανότητας να ακούν οι γονείς τα παιδιά τους.

3) Διαχείριση συναισθημάτων. Θετική ανατροφοδότηση/έπαινος. Ενίσχυση της αυτοεκτίμησης των παιδιών.

4) Οριοθέτηση/Εναλλακτικές τεχνικές αντί για τιμωρίες (χρήση διαδικτύου, βιντεοπαιχνιδιών, τρόποι επίλυσης καθημερινών προβλημάτων).

5) Διαχείριση αρνητικών συναισθημάτων. Ζήλια, καβγάδες ανάμεσα σε αδέρφια. Ξεσπάσματα και διαχείριση θυμού ή άλλων αρνητικών συναισθημάτων στα μοναχοπαίδια.

6) Σχολικός εκφοβισμός/Συνεργασία με τον εκπαιδευτικό της τάξης-Ενδυνάμωση του παιδιού.

7) Ενθάρρυνση της αυτονομίας του παιδιού. Κλείσιμο της ομάδας.