“Το ταξίδι από το Νηπιαγωγείο προς το Δημοτικό Σχολείο…..”
Βασικός στόχος του σχεδίου δράσης είναι η υποστήριξη της εισόδου και της προσαρμογής των νηπίων στο Δημοτικό σχολείο, μέσα από τη συστηματική, συνολική και ολοκληρωμένη προετοιμασία τους, την ενεργό εμπλοκή των γονέων, την εξασφάλιση της συνέχειας στη μάθηση και τη συνεργασία των εκπαιδευτικών και των δύο βαθμίδων.
Στην αρχή πραγματοποιήθηκε συζήτηση στην ολομέλεια της τάξης όπου τα νήπια με ένα φύλλο εργασίας καλέστηκαν να φανταστούν πως ονειρεύονται το Δημοτικό Σχολείο.
Παράλληλα έγινε στο χώρο του νηπιαγωγείου ενημέρωση γονέων για το σχέδιο δράσης και μοιράστηκαν ερωτηματολόγια σχετικά με τη μετάβαση.
Η πρώτη μας κοινή δράση ήταν επίσκεψη στην Α τάξη του Δημοτικού με σκοπό να δούμε τους χώρους του Δημοτικού και πως γίνεται το μάθημα. Με αφορμή την Αποκριά τους φτιάξαμε το χαρταετό της φιλίας. Τα παιδιά της πρώτης μας έκαναν ζωγραφιές και μας κέρασαν σοκολατάκια.
Μετά από κάποιες μέρες δεχτήκαμε εμείς στο νηπιαγωγείο μας την Πρώτη για να παρακολουθήσουν την πρόβα μας για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου και χορέψαμε όλοι μαζί παραδοσιακούς χορούς.
Μας χάρισαν μια καρδιά με πολλές καρδούλες με τα ονόματά τους.
Η τρίτη επίσκεψη έγινε στο χώρο πολλαπλών χρήσεων και στο μάθημα γυμναστικής, όπου η καθηγήτρια της ειδικότητας μαζί με τα παιδιά της δευτέρας μας βοήθησε να παίξουμε παραδοσιακά παιχνίδια όλοι μαζί.
Ταυτόχρονα οι εκπαιδευτικοί και των δύο βαθμίδων συμπλήρωσαν ερωτηματολόγια σχετικά με τη μετάβαση.
Τελειώσαμε με μια ομαδική εργασία.
«Καλό Πάσχα»
“Μέρα ρομποτικής στο νηπιαγωγείο μας”
Στο πλαίσιο δεξιοτήτων οι μικροί μας μαθητές έρχονται σε μια πρώτη επαφή με την εκπαιδευτική ρομποτική-δραστηριότητες STEAM, όπου ενθαρρύνονται να συμμετέχουν στη διαδικασία της μάθησης αντί να είναι παθητικοί δέκτες. Με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού ρομποτικής κ. Βαρβάρας Λάλλα δημιούργησαν ένα αυτοκίνητο με καρότσα και του έδωσαν κίνηση.
Οι δικές μας δημιουργίες …….
“Τσικνοπέμπτη”
“Χρον ο βιαστικός” και η συγγραφέας του στο νηπιαγωγείο μας
Με μεγάλη χαρά υποδεχτήκαμε τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων κυρία Δέσποινα Γκουτζολίκα στο νηπιαγωγείο μας για να μας παρουσιάσει τον “Χρον τον βιαστικό”
Γεια σας παιδιά! Είμαι ο βιαστικός και ξακουστός Χρόνος. Ζω στο όμορφο ρολογόσπιτό μου που είναι φτιαγμένο από γρανάζια, βίδες και ρουλεμάν. Ανυπομονώ να γνωριστούμε καλύτερα, γι’ αυτό ας μη χάνουμε χρόνο, γιατί είμαι βιαστικός και όταν βιάζομαι πεινάω και τότε καταβροχθίζω τα δευτερόλεπτα και τα λεπτά μονομιάς.
Στο τέλος της παρουσίασης έγινε κλήρωση δύο βιβλίων της συγγραφέως προσφορά του
Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.
ΕΓΓΡΑΦΕΣ 2024-2025
ΕΝΑΡΞΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025
Αγαπητοί γονείς,
από την Παρασκευή 1 Μαρτίου ξεκινούν οι ηλεκτρονικές εγγραφές στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-2025 και θα γίνονται από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.
Εγγράφονται για το σχολικό έτος 2024-2025, μαθητές γεννημένοι το 2019 και το 2020.
Για τα παιδιά που είναι ήδη εγγεγραμμένα, η εγγραφή τους ανανεώνεται αυτόματα στο σύστημα.
Οι πληροφορίες θα δίνονται καθημερινά από τις 12:00-13:00π.μ. Το τηλέφωνο επικοινωνίας είναι: 2410280803
Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες για το Νηπιαγωγείο που ανήκει το νήπιο-προνήπιο, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου.
Η περιοχή ευθύνης του 42ου Νηπιαγωγείου Λάρισας, με αφετηρία τη συμβολή των οδών Κ. Καραμανλή και Γεώργιου Χορτατζή περιλαμβάνει την περιοχή η οποία περικλείεται από τις οδούς: Γεώργιου Χορτατζή, Καστανιάς, Ζήλου, όρια σχεδίου πόλης, όρια ΠΕΒ, Κ. Καραμανλή, Γεώργιου Χορτατζή.
Σε περίπτωση που υπάρχει αδυναμία χρήσης της ηλεκτρονικής υπηρεσίας η αίτηση εγγραφής μπορεί να γίνει με αυτοπρόσωπη παρουσία στο νηπιαγωγείο αφού προηγουμένως επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με την προϊσταμένη του νηπιαγωγείου.
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ
ΑΙΤΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ/ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ
Σύμφωνα με το άρθρο 2 της υπ’αρ. πρωτ. 53128/Δ1/2020 (Β 1767)ΚΥΑ των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων καιΕπικρατείας αρμόδιο για θέματα Ψηφιακής Διακυβέρνησης,για την εγγραφή του νηπίου/προνηπίου οι γονείς/κηδεμόνες πρέπει να ακολουθήσουν τα εξής βήματα:
- Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής(https://proti-eggrafi.services.gov.gr/) και επιλογή του Νηπιαγωγείου στο οποίο ανήκει σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας του
- Χρήση κωδικών: Οι γονείς/κηδεμόνες, κατά την είσοδό τους στην ηλεκτρονική Υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr) αυθεντικοποιούνται με την χρήση των κωδικών-διαπιστευτηρίων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης (taxisnet)
- Συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας: Κατά την είσοδό του στο σύστημα, ο γονέας/κηδεμόνας συμπληρώνει τα στοιχεία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου(προαιρετικά)και κινητού τηλεφώνου μέσω του οποίουθα ενημερώνεται για την πορεία της αίτησής του.
Για την υποβολή της αίτησης οιγονείς/κηδεμόνες συμπληρώνουν διαδοχικά τα ακόλουθα:
α) τα στοιχεία του νηπίου/προνηπίου για το οποίο αιτείται την εγγραφή(παρ. 2 του άρθρου 2 της ΚΥΑ53128/Δ1/2020 (Β 1767).
Το σύστημα συλλειτουργεί με το Μητρώο Πολιτών και το Πληροφοριακό Σύστημα myschοοl και παρέχει στον γονέα/κηδεμόνα λίστα των τέκνων που είναι εγγεγραμμένα στην οικογενειακή του μερίδα, τα οποία είναι σε ηλικία εγγραφής στο Νηπιαγωγείο και τα οποία δεν είναι εγγεγραμμένα σε άλλη σχολική μονάδα.
Τα στοιχεία των τέκνων είναι συμπληρωμένα και ο γονέας/κηδεμόνας επιλέγει το τέκνο για το οποίο επιθυμεί να υποβάλει αίτηση. Σε περίπτωση ωστόσο που για οποιοδήποτε λόγο η λίστα δεν περιλαμβάνει το τέκνο που επιθυμεί να εγγράψει, έχει τη δυνατότητα να εισάγει μόνος του τα στοιχεία του νηπίου/προνηπίου και να τεκμηριώσει τη σχέση κηδεμονίας, είτε με δικαστική απόφαση επιμέλειας είτε με ιδιωτικό συμφωνητικό ρύθμισης επιμέλειας, με ανάρτηση σχετικού αποδεικτικού σε ψηφιακή μορφή,
β) τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του, την οποία τεκμηριώνει αναρτώντας σε ψηφιακή μορφή εγγράφου σχετικό αποδεικτικό, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας,
γ) το ονοματεπώνυμο άλλου/λων τέκνου/ων, που φοιτά/τούν στην ίδια ή σε συστεγαζόμενη σχολική μονάδα,εφόσον υπάρχει/χουν και για το/τα οποίο/α θα χρειαστεί να προσκομίσει Βεβαίωση Φοίτησης από τον/τηνΔιευθυντή/ρια της συστεγαζόμενης σχολικής μονάδας.
δ) εάν επιθυμούν τη φοίτηση του νηπίου/προνηπίου στο Προαιρετικό Ολοήμερο πρόγραμμα ή/και στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής
ε) τα στοιχεία των συνοδών των νηπίων/προνηπίων κατά την προσέλευση και αποχώρηση τους από τη σχολική μονάδα και
στ) επιλέγουντη δήλωση: «Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου/προνηπίου».
Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί στο ότι τα δικαιολογητικά για τα(γ)και (δ) προσκομίζονται στη σχολική μονάδα εντός του χρονικού διαστήματος που ορίζει ο/ηΠροϊστάμενος/η-Διευθυντής/ρια του Νηπιαγωγείου.
Πριν την οριστική υποβολή της αίτησης, (παρ 3 του άρθρου 2 της ΚΥΑ53128/Δ1/2020 (Β 1767)οι γονείς/κηδεμόνες ενημερώνονται από την ηλεκτρονική υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr)για τα παραστατικά που θα απαιτηθεί να προσκομίσουν κατά την επίσκεψή τους στη σχολική μονάδα.
Σε αυτά τα παραστατικά, πέρα από τα (γ)και (δ)εφόσον τα έχει αιτηθεί, περιλαμβάνονται τα:
ζ) Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ.Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015εγκύκλιο (Α.Δ.Υ.Μ.)
η) Βιβλιάριο Εμβολίων, του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.(παρ. 4, του άρθρου6 του Π.Δ 79/2017(Α109),όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 4α του άρθρου 44 του ν.4777/2021 (Α25).
θ) Βεβαίωση από ΚΕΣΥ, ή Δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, εφόσον υπάρχει, σε περιπτώσεις μαθητών/τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Επισημαίνεται ότι η γνωμάτευση αυτή δεν αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής του μαθητή/τριας στο Νηπιαγωγείο, διευκολύνει όμως την οργάνωση για την υποστήριξη μαθητών με ΕΕΑ. Πριν την τελική υποβολή της αίτησης, απαιτείται η έγγραφη συναίνεση του έτερου γονέα/κηδεμόνα με υπεύθυνη δήλωση του.
Πριν την τελική υποβολή της αίτησης (οριστικοποίηση) απαιτείται η έγγραφη συναίνεση του έτερου γονέα/κηδεμόνα με υπεύθυνη δήλωση του.
Μετά την υποβολή της αίτησης, (παρ.5 του άρθρου 2 της ΚΥΑ53128/Δ1/2020 (Β 1767)ο γονέας/κηδεμόνας λαμβάνει ενημερώσεις στο κινητό τηλέφωνο που έχει δηλώσει κατά την ηλεκτρονική υποβολή της αίτησής του για την πορεία της. Εφόσον απαιτηθούν διορθώσεις, η αίτησή του επιστρέφεται στον ίδιο από το Νηπιαγωγείο, προκειμένου να τις πραγματοποιήσει. Έπειτα από τις σχετικές διορθώσεις, η αίτηση γίνεται «αποδεκτή».
Σημειώνεται ότι η «αποδοχή» της αίτησης δεν συνεπάγεται απαραίτητα φοίτηση του νηπίου στη δηλωθείσα σχολική μονάδα.
ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΩΡΗΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ
Στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα και στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής των Νηπιαγωγείων του Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου Νηπιαγωγείου εγγράφονται οι μαθητές/τριες κατόπιν σχετικής αίτησης δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους. Οι Διευθυντές/ριες και οι Προϊστάμενοι/ες των Νηπιαγωγείων κάνουν δεκτές όλες ανεξαιρέτως τις αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα χωρίς προϋποθέσεις, σύμφωνα με όσα ορίζονται στη με αριθ. πρωτ. Φ7/124668/ΦΔ/Δ1/18-9-2020, σχετική εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ.
Προϋποθέσεις συμμετοχής μαθητών στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής (7:45-8:30):
- Στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής δικαίωμα συμμετοχής έχουν νήπια/προνήπια τα οποία είναι εγγεγραμμένα και φοιτούν στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα.
- Ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του Τμήματος Πρόωρης Υποδοχής είναι τα 5 νήπια/προνήπια.
- Ο χρόνος προσέλευσης στο συγκεκριμένο τμήμα είναι 7:45-8:00.
- Η αποχώρηση των μαθητών/τριών του Προαιρετικού Ολοήμερου Προγράμματος πραγματοποιείται στις 16:00 σύμφωνα με το Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου Νηπιαγωγείου.
Πρόωρη αποχώρηση νηπίων/προνηπίων από το Ολοήμερο Πρόγραμμα δεν προβλέπεται.
Μπορείτε να ακολουθήσετε τις οδηγίες χρήσης εφαρμογής για κηδεμόνες στην διεύθυνση: https://protieggrafi.services.gov.gr/docs/manual_parents.pdf
“Τρώω έξυπνα, νιώθω καλά” από την 1η ΤΟΜΥ Αγίου Γεωργίου
Την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου επισκέφθηκαν το νηπιαγωγείο μας από την 1η ΤΟΜΥ Αγίου Γεωργίου μια παιδίατρος και μια επισκέπτρια υγείας και μας παρουσίασαν το πρόγραμμα: “Τρώω έξυπνα, νιώθω καλά”
Σκοπός του προγράμματος είναι η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των παιδιών σχετικά με την μεγάλη σημασία και αξία της διατροφικής αγωγής καθώς είναι πλέον γνωστό και επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι η ορθή και ισορροπημένη διατροφή αποτελεί προϋπόθεση για τη σωστή νοητική , πνευματική, σωματική και ψυχική ανάπτυξη των παιδιών.
Ζωγραφίζουμε, κάνουμε πίνακες και μαγειρεύουμε με υγιεινές τροφές.