Επίσκεψη στο Βοτανικό κήπο

Την Τετάρτη 29 Μαΐου, η Γ’ τάξη του σχολείου μας, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος (5 Ιουνίου) επισκέφτηκε το Βοτανικό κήπο του Δήμου Λαρισαίων.

Στο χώρο του Βοτανικού κήπου, τους μαθητές, μαθήτριες και τις εκπαιδευτικούς της τάξης, υποδέχτηκε ο περιβαλλοντολόγος κ. Χρήστος Μανούσιος. Ο κ. Μανούσιος μίλησε στα παιδιά για το περιβάλλον και τα ενημέρωσε για τα αρωματικά και φαρμακευτικά φυτά που ευδοκιμούν στην περιοχή. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν σε όλο το χώρο του Βοτανικού κήπου και απόλαυσαν χρώματα, μυρωδιές και αρώματα.

Στη συνέχεια, με βιωματικό τρόπο ενημερώθηκαν και συμμετείχαν σε φύτευση λουλουδιών και αρωματικών φυτών.

Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί αποχώρησαν από το Βοτανικό κήπο με τις καλύτερες εντυπώσεις, παίρνοντας μαζί τους και από ένα φυτό που τους προσφέρθηκε.

Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί: Αβτζόγλου Ελένη και Μαστορογιάννη Καίτη.

2024 05 29 12024 05 29 22024 05 29 32024 05 29 4