Όλοι μαζί δημιουργούμε ένα καλύτερο αύριο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης πραγματοποίησαν δράσεις σχετικά με την Ανακύκλωση στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και του Σχεδίου Δράσης “Μαζί μπορούμε καλύτερα!”

Οι μαθητές/τριες:

• Συνέλλεξαν ανακυκλώσιμα υλικά, με τα οποία δημιούργησαν διάφορες κατασκευές, αφίσες και ενημέρωσαν τα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου για την ανακύκλωση.
  • Μάζεψαν σκουπίδια από τον προαύλιο χώρο και το όμορο πάρκο και τα διαχώρισαν σε κάδους (χαρτί, πλαστικό, αλουμίνιο, οργανικά).
  • Έθαψαν ένα υλικό από κάθε ομάδα χαρτί, πλαστικό, αλουμίνιο, οργανικά και παρατήρησαν την αποσύνθεση αυτών μετά το χρονικό διάστημα των δύο μηνών.
  • Ενημερώθηκαν από εκπροσώπους του Δήμου Λαρισαίων σχετικά με την ανακύκλωση που γίνεται στην πόλη της Λάρισας. Προμηθεύτηκαν τρεις χρωματιστούς κάδους για το διαχωρισμό σκουπιδιών.
  • Συμμετείχαν στο οικολογικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα από την ομάδα της Δημιουργικής Πόρτας «Περιπέτειες ενός κουτιού».
  • Επισκέφθηκαν και παρουσίασαν το θεατρικό “Ανακύκλωση” στα νήπια και προνήπια του 56ου Νηπιαγωγείου Λάρισας.
  • Πήραν μέρος στο 2ο Σχολικό Τουρνουά Ανακύκλωσης Μπαταριών! Μια πρωτοβουλία της ΑΦΗΣ και της οργάνωσης NoWaste21 για την Κυκλική Οικονομία.

Όλοι οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την πραγματοποίηση των δράσεων και ένιωσαν ικανοποίηση μέσα από τη συμμετοχή τους σ’ αυτές. Αντιλήφθηκαν τη δύναμη της ομάδας και βελτίωσαν τις μεταξύ τους σχέσεις.

23 5 A1f23 5 A1d

23 5 A1c23 5 A1b