“Συννεφόλεξο”, Πληροφορική

Δημιουργία “συννεφόλεξου”

Οι μαθητές της Ε’ και της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ (Πληροφορικής) δημιούργησαν “συννεφόλεξα” με εργαλεία που υπάρχουν στον Παγκόσμιο Ιστο (Web). Το θέμα της εργασίας ήταν

“Δύο μήνες στο σπίτι”

και μέσα στα συννεφόλεξά τους αποτύπωσαν τις σκέψεις τους, τα συναισθήματά τους, τις ασχολίες και τα όμορφα ή δυσάρεστα πράγματα που βίωσαν όλο αυτό το διάστημα που παρέμειναν σε καραντίνα στο σπίτι.

Συγχαρητήρια στα παιδιά που ασχολήθηκαν (παρ’όλες τις δυσκολίες της εξ αποστάσεως επικοινωνίας).  Για λόγους διαφύλαξης των προσωπικών δεδομένων των μαθητών, οι εικόνες είναι ανώνυμες. Φυσικά ο κάθε μαθητής γνωρίζει ποιο συννεφόλεξο έχει φτιάξει. Πατήστε πάνω σε κάθε εικόνα για να προβάλετε σε μεγαλύτερο μέγεθος.