Δεκ 05 2019

Άρθρα του/της 41ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ

Εισαγωγικές Εξετάσεις Κολλεγίου Αθηνών – Υποτροφίες Αριστείας.

Δεκ 05 2019

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Α’ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 19/12/2019  ΣΤΙΣ 12:35 – 13:15

ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΤΟΥ Α’ ΤΡΙΜΗΝΟΥ .

Δεκ 02 2019

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 4/12/2019 ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΚΛΕΙΣΤΟ, ΛΟΓΩ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ .

Νοέ 13 2019

Άρθρα του/της 41ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ

Η γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου στο σχολείο μας

Η γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας  την Παρασκευή 15/11/2019  και ώρα  8:15 π.μ

Νοέ 13 2019

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ – Aσφαλές διαδίκτυο. Ο ρόλος των γονιών

Ιούν 21 2018

Stop bullying

Τo Bullying (Εκφοβισμός) είναι μία Επιθετική συμπεριφορά – Σωματική, Λεκτική, Ψυχολογική, ή/& Κοινωνική- που εκδηλώνεται σκόπιμα, απρόκλητα και επαναλαμβανόμενα, στο σχολείο, στην κοινωνία, στην οικογένεια, ακόμη και τον τελευταίο καιρό ιδιαίτερα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Σκοπός της είναι η Επιβολή & η Πρόκληση σωματικού ή/και ψυχικού πόνου στο άτομο (ή ομάδα ατόμων) που την υφίσταται.

Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι το Βullying δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά! Οι μαθητές του σχολείου μας σκέφτηκαν να δηλώσουν την αντίθεσή τους απέναντι σε αυτό το φαινόμενο με τις ζωγραφιές τους με τη βοήθεια του υπέροχου δασκάλου  Εικαστικών και ζωγράφου Γιώργου Λαναρά.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Stop bullying

Μαρ 29 2018

Το σχολείο στο θέατρο – Το θέατρο στο σχολείο

«Μολυβένιος Στρατιώτης»

Με αφορμή την παράσταση «Μολυβένιος Στρατιώτης» που παρακολούθησε το σχολείο μας  στο θέατρο, κάναμε μια σειρά από δραστηριότητες και εργασίες.

Μάθαμε για:

ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ

Στο θέατρο υιοθετούμε μια ιδιαίτερη συμπεριφορά, έτσι ώστε να διευκολύνουμε τους ηθοποιούς να αποδώσουν καλύτερα κι εμείς οι ίδιοι να απολαύσουμε περισσότερο την παράσταση:

• Βρισκόμαστε στο θέατρο λίγο νωρίτερα, ώστε να τακτοποιηθούμε στις θέσεις μας.
  • Δεν κάνουμε οτιδήποτε μας αποσπά την προσοχή (φωτογραφίες, βίντεο, συζητήσεις, θόρυβο).
  • Χειροκροτούμε κάθε φορά που πρωτοεμφανίζεται ένας ηθοποιός ή μας αρέσει κάτι ή τελειώνει μια σκηνή.

Συνεχίστε να διαβάζετε »

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το σχολείο στο θέατρο – Το θέατρο στο σχολείο

Οκτ 24 2017

Πρόσκληση για την 28η Οκτωβρίου

Κάτω από: Γενικά

Ζούμε στ᾿ άμπρια  θαμμένοι, διπλωμένοι
κ᾿ έξω απ᾿ την τρύπα ο θάνατος περιμένει.
Μας έπνιξαν το φως και τη  χαρά,
στεγνώσαν την ψυχή μας και το σώμα,
μα κάτι μέσα μας κυλά βουερά
και  ξέσπασμα δε βρήκε κάπου ακόμα.

Γιάννης Ρίτσος – «Γράμματα απ᾿ το μέτωπο»

ANTIWARPHOTO-630x713

Οι μαθητές και οι δάσκαλοι της Δευτέρας και Τετάρτης τάξης σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε κι εσείς στην εκδήλωση  που ετοιμάσαμε για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου στις 8.15 στο θέατρο του σχολείου μας.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση για την 28η Οκτωβρίου

Οκτ 07 2016

Άρθρα του/της 41ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ

Αντιρατσιστικό Παιδικό Φεστιβάλ: «Όλα τα παιδιά του κόσμου»!

Κάτω από: Γενικά

«Oνειρευόμαστε έναν κόσμο χωρίς σύνορα, χωρίς κοινωνικές και φυλετικές διακρίσεις, χωρίς ρατσισμό. Αγωνιζόμαστε για έναν κόσμο που θα χωράει μέσα του όλους τους διαφορετικούς κόσμους, έναν τόπο που θα ζουν μαζί ευτυχισμένοι άνθρωποι από όλους τους τόπους»!
36327e15384821eb6de917d843a941b8

Το 1ο Αντιρατσιστικό Παιδικό Φεστιβάλ προγραμματίζεται για το  Σάββατο, 8 Οκτωβρίου, από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 9 το βράδυ στην παιδική χαρά, στο πάρκο του Πεδίου Αρεως.

Το Φεστιβάλ θα περιλαμβάνει παραστάσεις Παιδικού Θεάτρου, Διήγηση Παραμυθιών, Χορο-Κίνηση, Κουκλοθέατρο, Ταχυδακτυλουργούς, Ζογκλέρς, την δράση «Τα Παιδιά Ζωγραφίζουν το Σύμπαν» με την συνδρομή ζωγράφων, την δράση «Τα Παιδιά φυτεύουν ένα Μεγάλο Δέντρο» με την συνδρομή Γεωπόνων, και θα καταλήγει με ένα μεγάλο παιδικό πάρτυ με Κλόουν και παιδικά τραγούδια από όλο τον κόσμο που θα κάνει όλα τα παιδιά μια μεγάλη, ευτυχισμένη και αγαπημένη παρέα.

Πηγή

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αντιρατσιστικό Παιδικό Φεστιβάλ: «Όλα τα παιδιά του κόσμου»!

Σεπ 11 2016

Αγιασμός