Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2021-22

Τα Eκπαιδευτικά Περιβαλλοντικά και Φιλοζωικά Προγράμματα της ΠΦΠΟ στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων. The Educational Environmental and Animal Welfare Programs of PFPO in the Skills Laboratories. - Π.Φ.Π.Ο. Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία

Από τον Σεπτέμβριο του 2021 εντάσσεται στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου, η διδακτική ενότητα με τίτλο: «Εργαστήρια Δεξιοτήτων».

Βασική αρχή των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων είναι να συνδυάζουν το γνωστικό πεδίο των Προγραμμάτων Σπουδών με την ανάπτυξη βασικών ικανοτήτων των μαθητών/τριών με σκοπό τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες.

Το πρόγραμμα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων διακρίνεται σε τέσσερις Θεματικές Ενότητες,οι οποίες προκύπτουν από τους Παγκόσμιους Δείκτες Αειφόρου Ανάπτυξης.

1. Ζω Καλύτερα – Ευ Ζην

2. Φροντίζω το Περιβάλλον

3. Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

4. Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία