Στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης των εκπαιδευτηρίων Rollino, τα νηπιακά group επισκέφθηκαν το 3ο Νηπιαγωγείο Θρακομακεδόνων. Τα παιδιά του 3ου νηπιαγωγείου με τις νηπιαγωγούς τους ξενάγησαν, στον κήπο του σχολείου, τους μικρούς τους φίλους/επισκέπτες. Έτσι, δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά των δυο νηπιαγωγείων να συνομιλήσουν για την εμπειρία τους να γίνονται γεωργοί και κηπουροί και γενικότερα να φροντίζουν τον σχολικό κήπο. Στη συνέχεια τραγούδησαν όλα τα παιδιά μαζί το τραγούδι «Είμαι ένα σποράκι» και δημιούργησαν ένα ομαδικό εικαστικό έργο με θέμα το περιβάλλον. Τέλος η κ. Τατιάνα Ζωγράφου Tatiana Zografou διάβασε σε όλα τα παιδιά την ιστορία «Θα γίνουμε κύμα», ένα βιβλίο που μιλάει για τη σημασία της συνεργασίας, της συνέργειας και γενικότερα της άμιλλας προκειμένου να συνεισφέρουμε στην προστασία του φυσικού περιβάλλοντος. Τα παιδιά του 3ου νηπιαγωγείου αποχαιρέτησαν τους φίλους τους με κέρασμα. Περάσαμε υπέροχα, να μας ξανάρθετε. Καλή αντάμωση!