Οδηγίες ΕΟΔΥ

ΕΟΔΥ

Αγαπητοί γονείς,

καλή σχολική χρονιά.

Σας κοινοποιούμε τη «Διαβίβαση οδηγιών του ΕΟΔΥ για τα Νηπιαγωγεία», όπως εστάλη σήμερα στο σχολείο μας:

COVID_νηπιαγωγεια_οδηγιες Αυγουστος 2020-1

Επίσης, σας ενημερώνουμε για τα μέτρα προστασίας για την αντιμετώπιση του κορωνοϊου COVID-19/Κοινοποίηση ΚΥΑ

Με την έναρξη του σχολικού έτους 2020-21, σας ενημερώνουμε για τα εξής:

οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές, το κάθε είδους προσωπικό, καθώς και οι επισκέπτες σε όλες τις σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, υποχρεούνται να φέρουν προστατευτική μη ιατρική μάσκα σε όλους τους εσωτερικούς χώρους των σχολείων.

η λειτουργία των σχολικών μονάδων γίνεται τηρουμένων των ακολούθων κανόνων:

1. είναι υποχρεωτική η χρήση προστατευτικής μη ιατρικής μάσκας στους εσωτερικούς χώρους.
  2. αποφυγή συγχρωτισμού
  3. συχνός καθαρισμός των χεριών με χρήση νερού και σαπουνιού ή με αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα
  4. καθαρισμός αιθουσών, επιφανειών και εξοπλισμού μετά από κάθε χρήση και εξασφάλιση επαρκούς φυσικού αερισμού αιθουσών
  5. ύπαρξη αλκοολούχου αντισηπτικού διαλύματος