ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΩΝ

7267_11-09-2024_ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ

Ο Αγιασμός θα γίνει την Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου και ώρα 10:00 στο αύλειο χώρο του Νηπιαγωγείου.

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2024

Με απόφαση του Περιφεριάρχη Α.Μ.Θ. δεν θα τελεστεί αύριο Τετάρτη 11-9-2024 ο αγιασμός σε καμία σχολική μονάδα.

Ο επίσημος αγιασμός θα τελεστεί σε όλες τις σχολικές μονάδες της Α.Μ.Θ.την Πέμπτη 12-9-2024.

Ο ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Ο ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟ 3ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΑΥΛΕΙΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΣΤΙΣ 11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΗΜΕΡΑ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΩΡΑ 10:00 π.μ.

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ 4ου ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Οι μικροί μας φίλοι από το 4ο Νηπιαγωγείο μας επισκέφθηκαν την Τρίτη 4 Ιουνίου και περάσαμε πολύ όμορφα.

Κάναμε πικ νικ στην αυλή, παίξαμε και χαρήκαμε τις  μέρες που απομένουν πριν τελειώσει η φετινή σχολική χρονιά .

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ FOLLOWGREEN

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24 ΜΑΪΟΥ 2024 ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ-ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΤΗΣ FOLLOWGREEN ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ  .ΠΗΡΑΝ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΡΑΣΕΙΣ.

followgreen1 FOLLOWGREEN 2

ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΜΑΘΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ,ΜΑΖΕΥΑΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΤΟΥΣ.   ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΧΑΡΙΣΑΝ ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΒΡΑΒΕΥΤΗΚΑΜΕ ΜΕ ΕΠΑΘΛΟ ΜΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.

ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΘΛΟ ΠΑΡΕΛΑΒΑΝ ΤΑ ΝΗΠΙΑΚΙΑ ΜΑΣ!

followgreen3 follogreen 4 FOLLOWGREEN 5

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

Την Πέμπτη 18 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο ενημερωτική συνάντηση-εκπαίδευση Πρώτων Βοηθειών από τον Ερυθρό Σταυρό του τμήματος της Ορεστιάδας και τον υπεύθυνο κ. Amar Wakim και τρεις Εθελοντές.

ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ1    ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ2  ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ3  ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ4  ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ5

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΪΑΣ

Η 4η Απριλίου καθιερώθηκε ως Πανελλήνια Σχολική ημέρα Φιλοζωϊας.

Στα πλαίσια των δράσεων ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των παιδιών καλέσαμε στο σχολείο μας την κυρία Σκριτζόβαλη Μαρία ,εθελόντρια με πολλή αγάπη για τα αδεσποτάκια της πόλης μας. Αφού ενημέρωσε και συζήτησε με τα παιδιά η αξιαγάπητη και πάντα πρόθυμη κυρία Μαρία μας χάρισε κι ένα  (λούτρινο)ζωάκι και μας έδειξε πως να το φροντίζουμε.

Μετά από συζήτηση αποφασίσαμε να το ονομάσουμε Πάκο και κάθε μέρα να αναλαμβάνει ένα παιδάκι τη φροντίδα του.

Κι εμείς για να την ευχαριστήσουμε της χαρίσαμε ένα δωράκι!!!!

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΥΜΝΑΣΤΗ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

Σήμερα Τρίτη 2-4-2024 ήρθε στο  Νηπιαγωγείο ο γυμναστής του 3ου Δημοτικού  Σχολείου μετά  από πρόσκλησή μας .

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων,στη θεματική ενότητα <<ζω καλύτερα-Ευ Ζην>>-ΥΓΕΙΑ:Διατροφή καλέσαμε τον κ.Κώστα ώστε να ενημερώσει τα παιδιά σχετικά με τη σωστή διατροφή και την άσκηση, ώστε να πετύχουμε σώμα γερό και μυαλό δυνατό,άλλωστε  αυτός είναι και ο τίτλος του εργαστηρίου μας:<<ΟΙ ΝΤΕΝΤΕΚΤΙΒ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΣΩΜΑ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΔΥΝΑΤΟ>>.

Μέσα λοιπόν από τη συζήτηση,είδαν βιντεάκια ,έπαιξαν παιχνίδια τα παιδιά ενημερώθηκαν για τη σωστή διατροφή και τα οφέλη της καθημερινής άσκησης.

Τέλος όλοι μαζί έφτιαξαν την πυραμίδα της διατροφής!

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΜΠΑΛΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ     ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ

Σήμερα όμως 2 Απριλίου γιορτάζουμε την Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου οπότε φτιάξαμε και τους σελιδοδείκτες μας ,αφού πρώτα συζητήσαμε για βιβλία, τα οφέλη της ανάγνωσης ,για τους αγαπημένους συγγραφείς μας.

ΣΕΛΙΔΟΔΕΙΚΤΕΣ                ΣΕΛΙΔΟΔΕΙΚΤΕΣ 2

ΖΗΤΩ Η 25η ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΕΣ ΜΑΣ!

ΠΟΔΙΕΣ ΠΡΑΣΙΝΕΣ          ΖΩΝΑΡΙΑ          ΠΟΔΙΕΣ ΜΠΛΕ

ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΑΝ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΟΥΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙ:

ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ 3ου ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΕΥΧΟΤΑΙ:

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!

ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ

ΑΦΟΥ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΘΙΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΑΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ,ΑΝΤΑΛΛΑΞΑΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΠΑΜΕ ΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ,ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΤΟΙΜΑΣΑΝ ΤΟ ΧΑΡΤΑΕΤΟ ΤΟΥΣ .

ΧΑΡΤΑΕΤΟΣ 2 ΧΑΡΤΑΕΤΟΣ3 ΧΑΡΤΑΕΤΟΣ1

ΖΩΓΡΑΦΙΣΑΝ ΤΟ ΣΑΡΑΚΟΣΤΙΑΝΟ ΤΡΑΠΕΖΙΣΑΡΑΚΟΣΤΙΑΝΟ ΤΡΑΠΕΖΙ