Ημέρα Αδέσποτων Ζώων

4 Απριλίου , ημέρα αφιερωμένη στα αδέσποτα ζώα. Τι σημαίνει αδέσποτο ζώο; Πως βρέθηκαν στο δρόμο; Ποια ειναι τα δικαιώματα των ζώων αλλά και ποιες είναι οι υποχρεώσεις των ανθρώπων που υιοθετούν ένα ζώο; Ερωτήματα που απαντήθηκαν και η ευχή όλων να μην υπάρχουν ζώα χωρίς στέγη, τροφή , φροντίδα και αγάπη.

viber image 2024 04 13 09 17 29 932

Κούλουμα 2024

Ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του Δήμου Φιλοθέης-Ψυχικού πήραμε μέρος στον διαγωνισμό διακόσμησης του παραδοσιακού χαρταετού. Επηρεασμένοι απο γνωστούς ζωγράφους και με βοηθούς την φαντασία και τον ενθουσιασμό φτάξαμε τον χαρταετό που αντιπροσώπευσε το νηπιαγωγείο μας. Ο χαρταετός μας βραβεύτηκε ως ο πιο ευφάνταστος!!!

viber image 2024 03 14 10 07 47 699 1viber image 2024 03 14 09 26 05 001ΧΑΡΤΑΕΤΟΣviber image 2024 04 13 09 18 54 987viber image 2024 04 13 09 18 27 539

Βίντεο με παραμύθι στα Αραβικά

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης της σχολικής μας μονάδας για το σχολικό έτος 2023-24 μία μητέρα μαθήτριας διάβασε ένα γνωστό παραμύθι στα Αραβικά και μετά  τα παιδιά στην τάξη ακούγοντάς το και βλέποντας τις εικόνες προσπάθησαν να φανταστούν το κείμενο στα Ελληνικά. Μπορείτε να δείτε το βίντεο με την ανάγνωση του παραμυθιού στο σύνδεσμο που ακολουθεί:

6 Μαρτίου: Ημέρα κατά της βίας και του εκφοβισμού

Στο σχολείο μας διαβάσαμε βιβλία σχετικά με το θέμα, συζητήσαμε πάνω σε αυτό, παίξαμε θεατρικό παιχνίδι αλλάζοντας ρόλους.

Με αφορμή το βιβλίο τα χέρια δεν είναι για να χτυπάνε, είπαμε όλοι τη γνώμη μας για τα καλά που μπορούμε να κάνουμε με τα χέρια μας τα οποία καταγράφτηκαν  σε ομαδική αφίσα που στολίσαμε με χρωματιστές καρδιές με τα ονόματά μας.

Τέλος παίξαμε ομαδικά παιχνίδια στην αυλή προωθώντας το πνεύμα συνεργασίας και αλληλεγγύης προς το συμμαθητή και τη συμμαθήτρια μας.

Δείτε κάποιες εικόνες από τις δράσεις μας

ημερα κατα της βιας παιχνιδι1 παιχνιδι3  παιχνιδι4

Διαβάζουμε και μαθαίνουμε Αγγλικά…

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης του Νηπιαγωγείου μας η καθηγήτρια των Αγγλικών κυρία Κατερίνα έφτιαξε βιντεάκι για να ακούσουν τα παιδιά μας ένα αγγλικό βιβλίο και να καταλάβουν μόνα τους την υπόθεση χωρίς μετάφραση. Μπορείτε να δείτε το βίντεο εδώ

Εγγραφές στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με τις εγγραφές μπορείτε να επικοινωνείτε με την Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Δημοπούλου Θεοδώρα καθημερινά στο 2106742292 από 12:00 έως 13:00.

“Καλά Χριστούγεννα και Καλή Χρονιά”

collage

Οι εκπαιδευτικοί του 3ου Νηπιαγωγείου Νέου Ψυχικού

σας εύχονται  Καλά Χριστούγεννα και Καλή Χρονιά .

Ο καινούργιος χρόνος να σας φέρει σωματική , ψυχική και πνευματική υγεία.

Φθινοπωρινές δημιουργίες

Φθινόπωρο φθινοπωράκι !!!Τα χρώματα του φθινοπώρουΦυσικά υλικά.

Φυσικά  και ανακυκλώσιμα υλικά , νερομπογιές και λαδοπαστέλες βρήκαν τη θέση τους στις εικαστικές μας δημιουργίες.΄Αλλοτε κατευθυνόμενα και άλλοτε ελεύθερα τα παιδιά αποτύπωσαν το φθινόπωρο στο χαρτί .