Ενδοσχολική βία

6 Μαρτίου- Παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής βίας.
Είναι ένα σοβαρό κοινωνικό πρόβλημα της εποχής μας, με θύματα κυρίως μικρά παιδιά.
Είδαμε ένα βίντεο και συζητήσαμε, για τον τρόπο που επικοινωνούμε μεταξύ μας και πόσο σημαντικές είναι οι λέξεις στις μεταξύ μας σχέσεις.
Λέξεις μεγάλες και μικρές, λέξεις που ακούγονται δυνατά ή ψιθυριστά, λέξεις αστείες.
Όπως και να ‘χει εμείς διαλέγουμε τις λέξεις που θα πούμε και πως θα τις πούμε.
Οι λέξεις μας πρέπει να στηρίζουν κι όχι να πληγώνουν τους άλλους.
Αλλά ακόμη κι όταν συμβεί αυτό μπορούμε να τις πάρουμε πίσω και να ζητήσουμε συγνώμη.
Προσεγγίσαμε επίσης το θέμα μέσα από το τραγούδι
“Μήλα γύρω-γύρω, στη μέση πορτοκάλι” του Γιώργου Σακελλαρίδη.
Ένα τραγούδι ενάντια στη βία και την απόρριψη του άλλου. Δίνοντας έμφαση  στη διαφορετικότητα του καθενός μας, αφού καθένας είναι διαφορετικός από τους «άλλους», σε κάτι.

Τα δικά μας μηνύματα!

Ετοιμάσαμε τις ασπίδες προστασίας μας από τις αρνητικές συμπεριφορές που υπάρχουν γύρω μας.

Συναισθήματα με την Mrs Mary.

Την Παρασκευή στα πλαίσια της δανειστικής βιβλιοθήκης διαβάσαμε  το “Τικ και το Τακ”

της Γιολάντα Τσορώνη Γεωργιάδη που συνδεόταν με το θέμα που ασχοληθήκαμε αυτή τη βδομάδα.

Γίναμε οι πρωταγωνιστές της ιστορίας.

Μιλήσαμε για  παρόμοια γεγονότα που μας έχουν στεναχωρήσει.

Ζωγραφίσαμε τους φίλους μας και τους είπαμε γλυκά λόγια.