Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας2023-2024

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ 2024

Πόσο  γρήγορα περνάει ο καιρός…….

Άλλη μια χρονιά έφτασε στο τέλος της.Την Τετάρτη 12 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στο νηπιαγωγείο μας η καθιερωμένη γιορτή λήξης.Μια υπέροχη χρονιά έκλεισε με το θεατρικό: “Ένας καλόκαρδος καρχαρίας”

Τα συναισθήματά μας ανάμεικτα.Συγχαρητήρια στους μικρούς μας ηθοποιούς.

Με ιδιαίτερη συγκίνηση αποχαιρετήσαμε τα μεγαλύτερα παιδιά του σχολείου μας, που του χρόνου θα πάνε στην Ά Δημοτικού.

Χοροί ,ποιήματα και τραγούδια ακούστηκαν από τις παιδικές φωνούλες τους κατά τη γιορτή της αποφοίτησης.

Η στιγμή  ήταν φορτισμένη συναισθηματικά!

Στο τέλος της γιορτής τα παιδάκια και οι  καλεσμένοι της γιορτής μας δροσίστηκαν μ’ ένα γευστικότατο παγωτό.

Την Παρασκευή 14 Ιουνίου παραδόθηκαν στους μαθητές οι τσάντες με τα έργα ενός ολόκληρου χρόνου.

Ένα δωράκι από την Κ.Μαρία για τους μικρούς μαθητές

Ένας όμορφος αποχαιρετισμός προς την κ.Μαρία

20240614 131540

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων-Κηδεμόνων, για την αρμονική και εποικοδομητική συνεργασία που είχαμε όλο το Σχολικό Έτος, αλλά και όλους τους γονείς των μαθητών ,-τριών για την συνεργασία και την εμπιστοσύνη που έδειξαν στις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!!

Η νηπιαγωγός Ά τμήματος:Μαρία Τότσικα

Επίσκεψη στο 3ο Δημοτικό Σχολείο

Σήμερα επισκεφθήκαμε το  3ο Δημοτικό Σχολείο Άργους στα πλαίσια του προγράμματος « η ομαλή μετάβαση των νηπίων από το Νηπιαγωγείο  στο Δημοτικό»

Μπήκαμε στην Ά τάξη ,συναντήσαμε παλιούς συμμαθητές, γνωρίσαμε τις δασκάλες της Α΄τάξης  καθίσαμε στα θρανία μαζί με τα παιδάκια της πρώτης και γράψαμε στον μεγάλο πίνακα το όνομά μας. Παρατηρήσαμε τα τετράδιά τους ,  τις τσάντες τους και  παίξαμε στο διάλειμμα με τα παιδιά της Α΄τάξης  .

Ευχαριστούμε πολύ το Δ/ντή  του 3ου Δημοτικού σχολείου καθώς και τις εκπαιδευτικούς της Α΄τάξης για την ωραία φιλοξενία.

Η εκπαιδευτικός :Μαρία Τότσικα

Επίσκεψη ψυχολόγου στο σχολείο μας

Σήμερα  Δευτέρα 3  Ιουνίου 2024  επισκέφθηκε  το σχολείο μας η κ. Αγγελική Μπαβέλα, Ψυχολόγος του Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Αργολίδας«Ελπίδα Ζωής» στα πλαίσια του Προγράμματος «ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο»

Κατά την διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκαν    βραχείες παρεμβάσεις, για τους μικρούς μαθητές που  θα ολοκληρώσουν σε λίγες μέρες την φοίτηση τους στο Νηπιαγωγείο και θα συνεχίσουν στο Δημοτικό σχολείο.

Η Νηπιαγωγός: Μαρία Τότσικα

Γιορτή της Φύσης

Σήμερα Κυριακή 2 Ιουνίου  μικροί και μεγάλοι βρεθήκαμε στο αλσύλλιο Κεφαλαρίου όπου εκεί πραγματοποιήθηκε η 2η γιορτή της φύσης.Η διοργάνωση της γιορτής ήταν από το Νηπιαγωγείο Κεφαλαρίου.Στη γιορτή της φύσης   συμμετείχε και το Νηπιαγωγείο μας καθώς και άλλα Νηπιαγωγεία και φορείς.Το Νηπιαγωγείο μας σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Κιβερίου και το Νηπιαγωγείο Αχλαδοκάμπου συμμετείχε στο εργαστήρι :Έλα και φύτεψε μαζί μας!

20240603 002306 1

20240603 003417

20240603 003437

Ευχόμαστε και του χρόνου  να είμαστε πάλι όλοι εκεί!

Η Νηπιαγωγός:Μαρία Τότσικα

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ Νέας Κίου

Την Τετάρτη 22/05   το Νηπιαγωγείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο  Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Νέας Κίου .Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου μας συμμετείχαν σε πρόγραμμα περιβαλλοντικών δραστηριοτήτων με θέμα «Όταν οι Πηγές της Αργολίδας αναβλύζουν μύθους».

Πασχαλινές δημιουργίες στο 3ο Νηπιαγωγείο ‘Αργους

Πασχαλινές Δημιουργίες!

Με μεγάλη χαρά ετοιμάσαμε και αυτή τη χρονιά τις πασχαλινές μας  κάρτες, τα καλαθάκια μας με τις λιχουδιές , τις λαμπάδες μας, βάψαμε τα αυγά μας , φτιάξαμε τα λαζαράκια μας κ.α.

Δείτε τις δημιουργίες μας

ΟΙ ΚΑΡΤΟΥΛΕΣ ΜΑΣ

ΟΙ ΛΑΜΠΑΔΕΣ ΜΑΣ

ΠΑΣΧΑΛΙΝΟΙ ΣΤΑΥΡΟΙ

ΟΙ ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΕΣ ΜΑΣ

ΤΟ ΠΑΣΧΑΛΙΝΟ ΚΑΛΑΘΑΚΙ ΜΑΣ

Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου μας για τα πασχαλινά σοκολατάκια και τις καραμελίτσες.

ΤΟ ΠΑΣΧΑΛΙΝΟ ΔΕΝΤΡΑΚΙ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΑΥΓΑ

ΤΑ ΛΑΖΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ

Στέλνουμε  τις ευχές μας σε όλους!

Καλό Πάσχα με υγεία , αγάπη και φως!!

Η Νηπιαγωγός Α΄τμήματος:Μαρία Τότσικα

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Λόφο Ασπίδος Άργους και υλοποίηση Εκπαιδευτικού Προγράμματοςαπό την Πυροσβεστική Υπηρεσία Άργους

Την Πέμπτη 18 Απριλίου το Νηπιαγωγείο  μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Λόφο Ασπίδος Άργους στα πλαίσια της υλοποίησης του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων «Προστατέψτε το δάσος ….είναι  πηγή ζωής» καθώς και  της συμμετοχής μας στο  Διεθνές Δίκτυο ΠΕ «Μαθαίνω για τα Δάση».

Στους πρόποδες του λόφου περίμενε μια μικρή έκπληξη τους μαθητές μας.  Η Πυροσβεστική Υπηρεσία Άργους ανταποκρίθηκε  άμεσα στο αίτημα μας  και έστειλε 3 πυροσβέστες  στους πρόποδες του λόφου για την υλοποίηση του προγράμματος.

Οι πυροσβέστες μας μίλησαν για το έργο και τη δράση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, για τη φωτιά και τους κινδύνους της, για τις πρώτες ενέργειες σε περίπτωση πυρκαγιάς και για τους  τρόπους προφύλαξης.

Τα παιδιά γνώρισαν  τον εξοπλισμό που χρησιμοποιείται όταν πρόκειται για πυρκαγιά σε ένα σπίτι ή στο δάσος(φόρμες κράνη, γάντια κ.λπ.) Άκουσαν τους πυροσβέστες να μιλούν μέσω του ασύρματου και στο τέλος έγιναν  και τα παιδιά πυροσβέστες ρίχνοντας νερό με την πυροσβεστική μάνικα.

Ευχαριστούμε πολύ την Πυροσβεστική Υπηρεσία Άργους για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημά μας καθώς και  τον ιερέα εθελοντή  πυροσβέστη,  π. Ιωάννη Μητροσύλη.

Και μην ξεχνάμε να διδάσκουμε τον εθελοντισμό στα παιδιά από μικρή ηλικία.

Η Νηπιαγωγός :Μαρία Τότσικα

Έπαινος συμμετοχής

Για ακόμη μία σχολική χρονιά οι μαθητές,-τριες  του σχολείου μας  συμμετείχαν στο δημιουργικό  διαγωνισμό του προγράμματος «Αστέρι της Ευχής» για το σχολικό έτος 2023-2024.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για τη συμμετοχή τους!!!!