Δραστηριότητες της εφημερίδας “Λόγου Χάρη” 2018 -2019

Στο πλαίσιο των Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων, η εφημερίδα του 3ου Λυκείου Νίκαιας  «Λόγου Χάρη» εξέδωσε στο διάστημα  Σεπτεμβρίου- Μαΐου 2018-2019 δύο τεύχη. Η έκδοση πραγματοποιήθηκε χάρη της συντακτικής ομάδας η οποία αποτελείται από 35 μαθητές και την αρχισυντάκτρια Εύα Πετσάλη. Για τη συνεχή της παρουσία και το σύνολο της προσφοράς της η εφημερίδα «Λόγου Χάρη» βραβεύτηκε από τη  Χριστιανική Αδελφότητα Νέων (Χ.Α.Ν.) και της απονεμήθηκε τιμητικά το βιβλίο «Ορθοδοξία και Ελληνισμός»

Στις 28/2/2019 προβλήθηκε στο σχολείο μας το ντοκιμαντέρ του  κ. Χρήστου Γόδα: «Πάτμος: Αποκάλυψη ακόμα, αποδοχή κληρονομιάς» στους μαθητές της Β’ τάξης του λυκείου και στη συντακτική ομάδα της εφημερίδας «Λόγου Χάρη» Έπειτα από την προβολή ο σκηνοθέτης του ντοκιμαντέρ κ. Χρήστος Γόδας παρέμεινε στο σχολείο μας, συζήτησε με τους μαθητές που το παρακολούθησαν, απαντώντας στις ερωτήσεις τους.

Έλενα Βασιλάκη, αρχισυντάκτρια για το σχολικό έτος 2019 – 2020