Εκδηλώσεις με το κλείσιμο της σχολικής χρονιάς 2018 – 2019

Φτάνοντας στο τέλος μιας ακόμα σχολικής χρονιάς και λίγο πριν από τις προαγωγικές και πανελλήνιες εξετάσεις, διοργανώσαμε τη σχολική μας γιορτή με παραδοσιακούς, λαϊκούς χορούς και δρώμενα για να αποχαιρετήσουμε τους μαθητές μας και να τους ευχηθούμε καλή επιτυχία. Η ενασχόληση των μαθητών με τους παραδοσιακούς χορούς έχει ως  στόχο να έρθουν σε επαφή με τη μουσικοχορευτική μας παράδοση, να αναπτύξουν τις χορευτικές τους ικανότητες και να γνωρίσουν την πολιτιστική μας κληρονομιά. Ο χορός γενικότερα καλλιεργεί τη φαντασία και τη δημιουργικότητα, προάγει τη συνεργασία και την ομαδικότητα και φυσικά συμβάλλει στην ομαλή και υγιή σωματική ανάπτυξη. Έτσι, λοιπόν, κι εμείς, καθηγητές και μαθητές, θελήσαμε μέσω της εκδήλωσής μας να επικοινωνήσουμε τα συναισθήματά μας και να αποχαιρετήσουμε ακόμα ένα σχολικό έτος!