Προγράμματα Αγωγής Υγείας

Noname 1Προγράμματα Αγωγής Υγείας 3ου ΓΕΛ Ηρακλείου Κρήτης

“Άσκηση- Υγεία-Ψυχαγωγία-Διατροφή” και “Νέοι και Υπαίθριες Δραστηριότητες”
Στόχος των προγραμμάτων είναι :

• να προτρέψει τα παιδιά να γυμνάζονται και να περνούν μέρος του ελεύθερού τους χρόνου κοντά στην φύση.
  • Να βοηθήσουμε τους μαθητές να αποκτήσουν το γνωστικό υπόβαθρο και τον αξιακό προσανατολισμό που απαιτούνται ώστε να έχουν θετικές στάσεις και συμμετοχικές συμπεριφορές για την προστασία της οικολογικής ισορροπίας, της βιωσιμότητας της ανάπτυξης και της ποιότητας ζωής.
  • Να γνωρίσουν αθλήματα και δραστηριότητες της υπαίθρου. Η εμπειρία που θα διδαχθούν οι μαθητές να μην είναι μεμονωμένη αλλά συνήθεια και τρόπος ζωής.
  • Βελτίωση των διατροφικών συνηθειών των εφήβων προσδοκώντας μια καλύτερη ψυχική και σωματική υγεία. …

Οι Ομάδες Αγωγής Υγείας του 3ου ΓΕΛ Ηρακλείου ολοκλήρωσαν το εκπαιδευτικό τους πρόγραμμα για μία ακόμη χρονιά με μεγάλη επιτυχία. Συμμετείχαν 70 μαθητές της Α΄ Λυκείου . Μία μικρή γεύση των δραστηριοτήτων μπορούμε να αποκομίσουμε μέσα από το βίντεο που ετοίμασαν οι μαθητές των προγραμμάτων.
Εύχομαστε να έχουμε τη δύναμη και τη διάθεση να προσφέρουμε αυτές τις υπηρεσίες στους μαθητές μας για τα υπόλοιπα χρόνια της σταδιοδρομίας μας στα σχολεία. Να είναι καλές οι συνθήκες και να μοιραστούμε τέτοιου είδους εμπειρίες και με τις γενιές που έρχονται….
Οι υπεύθυνοι καθηγητές των προγραμμάτων:
Πλουμάκης Εμμανουήλ
Χήτα Γεωργία