3ο ΓΕΛ 1

IMG 20211111 111859

3ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΧΑΡΝΩΝ

Το 3ο Γενικό Λύκειο Αχαρνών ιδρύθηκε το 1986 και από το 1987 λειτουργεί σε δικό του κτίριο, που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Μετσόβου και Αρκαδίου Κρήτης στην περιοχή «Κάτω Αχαρνές» του Δήμου Αχαρνών, που είναι γνωστότερη ως «Κόκκινος Μύλος» (εξαιτίας της λειτουργίας τα παλιά χρόνια ενός νερόμυλου σε κοντινή απόσταση ). Η περιοχή ευθύνης της σχολικής μονάδας είναι ακόμη και σήμερα σχετικά αραιοκατοικημένη, με πολλές μονοκατοικίες και λίγες πολυκατοικίες και ορίζεται στα δυτικά από τη σιδηροδρομική γραμμή Αθηνών-Θεσσαλονίκης και τη λεωφόρο Δημοκρατίας, στα ανατολικά από τη λεωφόρο Φιλαδελφείας ( παράλληλα με την οποία βρίσκεται το ρέμα της Χαραυγής), στα βόρεια από την περιοχή του στρατοπέδου και νότια από την περιοχή όπου το κοιμητήριο του Κόκκινου Μύλου που ανήκει στο Δήμο της Νέας Φιλαδέλφειας. Σε κοντινή απόσταση από το σχολείο βρίσκεται σημαντικός αρχαιολογικός χώρος όπου ο περίφημος θολωτός τάφος των Αχαρνών(τα ιδιαίτερης αξίας κινητά ευρήματα του τάφου εκτίθενται στο Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών ενώ το μνημείο διατηρείται σε άριστη κατάσταση και αποτελεί συνηθισμένο τόπο σχολικών, εκπαιδευτικού περιεχομένου επισκέψεων).

Το 3ο Γενικό Λύκειο Αχαρνών λειτούργησε από το 1986 έως το 1987 με πρώτο του διευθυντή τον φιλόλογο Χαράλαμπο Μπάλτα, από το 1987 έως το 1990 ανέλαβε ο κοινωνιολόγος και αείμνηστος πλέον Εμμανουήλ Κρητσωτάκης,από το 1991 έως το 1992 διαδέχθηκε ο μαθηματικός Παναγιώτης Τζούρας,που παρέδωσε στον φιλόλογο Νικόλαο Παπαθανασόπουλο, ο οποίος έμεινε στη θέση του Διευθυντή από το 1992 έως το 2007 οπότε και ανέλαβε η σημερινή Διευθύντρια, η φιλόλογος επίσης Αθηνά Ρεκλείτη. Στα πρώτα χρόνια της λειτουργίας του είχε σχετικά λίγα τμήματα(6-7), στη συνέχεια και μέσα στη δεκαετία του 1990 διπλασίασε τα τμήματά του για να σταθεροποιηθεί από τα μέσα της δεκαετίας του 2000 μέχρι σήμερα στα εννέα (7-9) τμήματα.

Το 2014 μετά την συνταξιοδότησή της, τη διεύθυνση  ανέλαβε για ένα χρόνο ο φιλόλογος Βασίλειος Ρίζος , ενώ από το 2015 έως το 2017 τον διαδέχτηκε  ο θεολόγος του σχολείου Γεώργιος Παπαδόπουλος, ο οποίος μετά το πέρας της θητείας του παρέδωσε στο φυσικό Παναγιώτη Καψή. Μετά την αποχώρηση με σύνταξη του τελευταίου, τον Ιούνιο του 2018  ανέλαβε ως  προσωρινή διευθύντρια η μέχρι τότε υποδιευθύντρια και χημικός του σχολείου Κατερίνα Νταή ενώ από τον Νοέμβριο του 2018 τοποθετήθηκε ο εκ του 7ου Γυμνασίου προερχόμενος καθηγητής Πληροφορικής Γεώργιος Δημητρακόπουλος  που υπηρετεί μέχρι σήμερα

Το κτίριο διαθέτει δώδεκα αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσα τελετών, πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια Φυσικών επιστημών και Πληροφορικής ,ενώ ακόμη λειτουργεί , σε χώρο του 2ου ορόφου, και μια μικρή αλλά διαρκώς εμπλουτιζόμενη σχολική βιβλιοθήκη, που οργάνωσε η Ειρήνη Τσουκαλά φιλόλογος του σχολείου. Επίσης διαθέτει και όλους τους λοιπούς και όλους τους λοιπούς βοηθητικούς χώρους(γραφεία, αποθήκες κλπ) που είναι απαραίτητοι για την υποστήριξη όλων των δραστηριοτήτων που θεωρούνται αναγκαίες για την ομαλή λειτουργία μιας σύγχρονης σχολικής μονάδας.

Δείτε στο maps.sch.gr

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου