Πολιτισμική Ομάδα 3ου Γυμνασίου Λαμίας

Δημοσιευμένο στις 15 Απριλίου 2013 – 6:21 μμ | από 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΜΙΑΣ (ΜΟΥΣΤΑΚΕΙΟ)

Την Δευτέρα 8-4-2013 η πολιτισμική ομάδα του 3ου Γυμνασίου που αποτελείται από 22 μαθητές της Α΄τάξης πραγματοποίησε επίσκεψη στους ιστορικούς τόπους της πόλης μας Θερμοπύλες-Αλαμάνα-Γοργοπόταμος με συνοδούς την Κ. Χορμόβα Χαρίκλεια και τον Κ.Παπίστα Φώτιο.

Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια της εργασίας μας με το συγκεκριμένο θέμα ‘’Αλαμάνα-Θερμοπύλες-Γοργοπόταμος’’ και είχε ως σκοπό την γνωριμία των ιστορικών τόπων όπου διαδραματίστηκαν σημαντικά  γεγονότα.

Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε στους μαθητές  η επίσκεψη στο καινοτομικό μουσείο Θερμοπυλών. Στις αίθουσες του μουσείου οι μαθητές παρακολούθησαν  αφενός με ενδιαφέρον την αναπαράσταση της ιστορικής μάχης σε 3D και  αφετέρου με διαδραστικό τρόπο βίωσαν το ιστορικό γεγονός.

ΣΧΟΛΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΟΜΑΔΑ ΑΛΑΜΑΝΑΣ

Όλη  η εμπειρία μας ήταν υπέροχη. Τα μέρη που επισκεφτήκαμε μας εξέπληξαν και μας τράβηξαν την προσοχή!

ΟΜΑΔΑ ΘΕΡΜΟΠΥΛΩΝ

Ήταν μια πολύ καλή εμπειρία. Μάθαμε για τον τόπο μας πολλά πράγματα που μας τράβηξαν  το ενδιαφέρον.

ΓΟΡΓΟΠΟΤΑΜΟΣ

Όλα ήταν υπέροχα ήταν μια αξιόλογη εκπαιδευτική εκδρομή στο ιστορικό τρίγωνο της περιοχής μάθαμε για πολλά θέματα και πήραμε πολλά που θα θυμόμαστε για όλη μας τη ζωή.

Δείτε ολόκληρο το κείμενο με φωτογραφίες. Πατήστε επάνω στις εικόνες που ακολουθούν για μεγέθυνση.

Ετικέτες:, , ,

1. Δεν υπάρχουν σχόλια προς “Πολιτισμική Ομάδα 3ου Γυμνασίου Λαμίας”