Ο τοίχος της καλοσύνης!

Ο τοίχος της καλοσύνης στο Α4

Την ιδέα του “τοίχου της καλοσύνης” υιοθέτησαν οι μαθητές μας της Α τάξης – και δημιούργησαν στο μάθημα της Οικιακής Οικονομίας- συμμετέχοντας έτσι στην προσπάθεια του σχολείου μας για έμπρακτη προσφορά σε όσους συνανθρώπους μας έχουν ανάγκη.

Οι «τοίχοι της καλοσύνης» πρωτοεμφανίστηκαν στο Ιράν. Μια ιδέα που ξεκίνησε όταν κάποιος έβαλε κρεμάστρες και άγκιστρα με ρούχα σε έναν τοίχο, γράφοντας δίπλα τα εξής: «Εάν δεν τα χρειάζεστε, αφήστε τα εδώ. Εάν τα χρειάζεστε, πάρτε τα». Αυτή λοιπόν η απλή και πολύ πρακτική ιδέα εξαπλώθηκε ταχύτατα και σύντομα «Οι τοίχοι της καλοσύνης» έφτασαν και στη χώρα μας. Πολίτες σε διάφορες πόλεις που έχουν περίσσευμα φαγητού και θέλουν να το δώσουν σε κάποιον που το έχει ανάγκη, αντί να το αφήνουν δίπλα σε σκουπιδοτενεκέδες, το κρεμάνε μέσα σε καθαρές σακούλες από τα ειδικά άγκιστρα σε εμφανή σημεία των πόλεων. Έτσι, ενώ οι τοίχοι συνήθως χωρίζουν τους ανθρώπους, «οι τοίχοι της καλοσύνης» τους φέρνουν πιο κοντά. (Σ.Γ.)