Σχολή γονέων

Το  σχολείο μας, αναγνωρίζοντας τη μεγάλη σημασία της συνεργασίας με τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας, όπως κάθε χρόνο, οργανώνει και κατά το τρέχον σχολικό έτος «Σχολή Γονέων». Σκοπός της «Σχολής» είναι η στήριξη των γονέων ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν με επιτυχία στο σύνθετο και δύσκολο ρόλο τους, όπως αυτός διαμορφώνεται στις δύσκολες κοινωνικοοικονομικές συνθήκες.

Συγκεκριμένα,πραγματοποιούνται απογευματινές ομιλίες-συζητήσεις με ειδικούς επιστήμονες που  στόχο έχουν την προαγωγή των γνώσεων των γονέων σχετικά με τις ψυχικές, κοινωνικές, πνευματικές και άλλες ανάγκες των παιδιών τους που βρίσκονται στο κρίσιμο στάδιο της εφηβικής ηλικίας.

Κάθε χρόνο οι γονείς ανταποκρίνονται με μεγάλη προθυμία στις διαλέξεις από ειδικούς που διοργανώνονται στα πλαίσια της σχολής Γονέων.