Συμμετοχή του σχολείου σε έρευνα για την αποτύπωση περιστατικών Ενδοσχολικής Βίας και Εκφοβισμού

Αγαπητοί γονείς των μαθητών της Ε και Στ΄ τάξης, σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με την υπ’ αρ. 48796/ΓΔ4/14-5-2024 εγκύκλιο με θέμα: “Διενέργεια έρευνας για την αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης και την αποτίμηση της έκτασης των περιστατικών της Ενδοσχολικής Βίας και του Εκφοβισμού (Ε.ΒΙ.Ε.) στο πλαίσιο του ν. 5029/23 «Ζούμε Αρμονικά Μαζί. Σπάμε τη Σιωπή» (Α΄ 55)”,  το σχολείο μας έχει επιλεγεί να συμμετάσχει στην έρευνα που αναφέρεται στο θέμα της εγκυκλίου. Στην έρευνα συμμετέχουν προαιρετικά οι γονείς/κηδεμόνες και μαθητές/τριες των Ε και Στ τάξεων. Για τον λόγο αυτό και σύμφωνα με την εγκύκλιο, σας κοινοποιούμε στο κάτω μέρος της ανακοίνωσης το έντυπο συγκατάθεσης για συμμετοχή στην έρευνα, το οποίο θα πρέπει να επιστρέψετε στο σχολείο άμεσα και το αργότερο ως 17/5/2024, ώστε να εκδοθούν κλειδάριθμοι για την συμμετοχή τη δική σας και των παιδιών σας στην έρευνα. Το έντυπο θα δοθεί εντύπως και στα παιδιά αύριο, για όποιους έχουν δυσκολία εκτύπωσης.

Στο έντυπο συγκατάθεσης αναφέρεται ότι έχετε διαβάσει το ενημερωτικό φυλλάδιο πριν λάβετε μέρος στην έρευνα. Το ενημερωτικό φυλλάδιο θα το βρείτε στην ακόλουθη διεύθυνση: https://yourview.sch.gr/  που σας παραπέμπει και στην εφαρμογή με την οποία θα γίνει και η συμπλήρωση του ερωτηματολογίου. Για την συμπλήρωσή του πρέπει πρώτα να λάβετε κλειδάριθμο από το σχολείο και στη συνέχεια θα ενημερωθείτε για το χρονικό διάστημα που θα γίνει η συμπλήρωση, για την οποία θα δοθούν περαιτέρω οδηγίες.

Για τυχόν απορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με το σχολείο.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

4_PDFsam_ΣΥΝ_5_ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ