Δράσεις του σχολείου μας την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Αγαπητοί γονείς, την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2024, θα γιορτάσουμε στο σχολείο μας την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στο πλαίσιο του ωρολογίου προγράμματος με σκοπό την ενημέρωση και δράση της σχολικής μας κοινότητας για την προστασία του περιβάλλοντος. Σε συνεργασία με την  Ομάδα Εθελοντών του Ευρωπαϊκού Σώματος Αλληλεγγύης, τον Δήμο Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης  και τον οργανισμό “Ορφέα”,  οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων θα συμμετάσχουμε σε  ομαδικά παιχνίδια, κατασκευές και κηπουρικές εργασίες στα σχολικά παρτέρια του προαυλίου και της δημοτικής πλατειούλας που είναι ακριβώς μπροστά από την κεντρική πόρτα του σχολείου μας.  Τα παιδιά θα πρέπει να έχουν μαζί τους μαρκαδόρους και εάν έχουν να φορούν πράσινα ή μπλε μπλουζάκια. Στην περίπτωση που δεν επιθυμείτε να συμμετάσχει το παιδί σας στις κηπουρικές εργασίες ή υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα (πχ. αλλεργία στα φυτά), σας παρακαλούμε επιστρέψτε στους εκπαιδευτικούς τους το παρακάτω έντυπο ως την Τρίτη 4/6/2024 το πρωί με το παιδί σας:

…………………………………………………………………………………………………………….

ΔΗΛΩΣΗ

Δεν επιθυμώ το παιδί μου………………………………………………………………….. μαθητής-τρια της……….τάξης του 3ου Δημ. Σχολείου Ξυλοκάστρου να συμμετάσχει στις κηπουρικές εργασίες  που οργανώθηκαν από το σχολείο του την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2024.

Ονοματεπώνυμο γονέα και υπογραφή