Εορτασμός της 10ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στο σχολείο μας

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε πως την Πέμπτη 5 Οκτωβρίου 2023 θα εορταστεί στο σχολείο μας η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με κοινό σύνθημα: «Η Κίνηση δίνει Ζωή” και σκοπό να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου.

Θα πραγματοποιηθούν στο πλαίσιο του ωρολογίου προγράμματος κοινές αθλητικές και κινητικές δραστηριότητες (παραδοσιακά και σύγχρονα παιχνίδια, αθλητικοί αγώνες κ.λ.π.) ανάλογα με την ηλικία των μαθητών/τριών και τις υποδομές του σχολείου. Επιπλέον, ο Όμιλος Αντισφαίρισης Ξυλοκάστρου θα πραγματοποιήσει ένα βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα γνωριμίας των μαθητών/τριών μας με το άθλημα της αντισφαίρισης (τένις). Τη συγκεκριμένη ημέρα δεν θα γίνουν μαθήματα και τα παιδιά θα έλθουν στο σχολείο με αθλητικά ρούχα και παπούτσια και χωρίς βιβλία.

Η Διευθύντρια του Σχολείου