Επείγον! Οδηγίες στους γονείς της Β1 τάξης

Αγαπητοί γονείς, των μαθητών/τριών της Β1 τάξης, πριν από λίγο ενημερωθήκαμε πως μαθήτρια του τμήματος που ήταν χθες 10/5/2022 στο σχολείο βρέθηκε θετική στον κορονοϊό. Ως εκ τούτου, όλα τα παιδιά της Β1 τάξης που ήταν  χθες στο σχολείο θεωρούνται στενές επαφές επιβεβαιωμένου κρούσματος COVID-19 εντός σχολικού πλαισίου. Σύμφωνα με το νέο πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ και τις σχολικές συνθήκες ΟΛΟΙ/ΕΣ οι μαθητές/μαθήτριες (εμβολιασμένοι/ες/νοσήσαντες και μη) θα χρησιμοποιούν μάσκα υψηλής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλή μάσκα για 10 ημέρες και θα κάνουν 2 σελφ τεστ  (που διανέμονται δωρεάν από το σχολείο), σύμφωνα με το παρακάτω προγραμμα:

Τετάρτη 11/5/2022: Ένα σελφ τεστ που θα δηλωθεί στο edupass (δόθηκε ήδη στα παιδιά).

Πέμπτη 12/5/2022 :  Το πρωί θα επιδείξουν, όταν έρθουν στο σχολείο, τη βεβαίωση αρνητικού σελφ τεστ της προηγούμενης ημέρας στους εκπαιδευτικούς.

Κυριακή 15/5/2022: Ένα σελφ τεστ που θα δηλωθεί στο edupass (θα δοθεί στα παιδιά).

Δευτέρα 16/5/2022:Το πρωί θα επιδείξουν, όταν έρθουν στο σχολείο, τη βεβαίωση αρνητικού σελφ τεστ της προηγούμενης ημέρας στους εκπαιδευτικούς.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και τη συνεργασία!

Η Διευθύντρια του Σχολείου