Επείγον! Οδηγίες στους γονείς της A΄ τάξης

Αγαπητοί γονείς, των μαθητών/τριών της A΄ τάξης, πριν από λίγο πληροφορηθήκαμε πως ένας μαθητής της Α΄ τάξης, που χθες 15/2/2022 ήταν στο σχολείο, διαγνώστηκε σήμερα θετικός στον κορονοϊό. Σας παρακαλούμε, για αυτό, να ακολουθήσετε τις παρακάτω   οδηγίες πρόληψης, σύμφωνα με το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ και τη δυνατότητα των τοπικών δημόσιων δομών υγείας:

Οι ανεμβολίαστοι ή χωρίς ιστορικό νόσησης τελευταίου τριμήνου μαθητές/τριες της Α΄ τάξης οφείλουν να κάνουν:

Πέμπτη πρωί 17/2/2022, πριν έρθουν στο σχολείο : Ράπιντ τεστ  στις 9.00΄στο Κέντρο Υγείας Ξυλοκάστρου με τη συνοδεία σας. Στη συνέχεια θα έρθουν στο σχολείο, εφόσον το αποτέλεσμα βρεθεί αρνητικό.

Παρασκευή πρωί 18/2/2022, πριν έρθουν στο σχολείο: Σελφ τεστ που θα δηλωθεί στο edupass. Κατά την άφιξή τους στο σχολείο θα επιδείξουν βεβαίωση αρνητικού σελφ τεστ  στους εκπαιδευτικούς.

Σάββατο 19/2/2022: Σελφ τεστ

Κυριακή 20/2/2022: Σελφ τεστ

Δευτέρα 21/2/2022: Ράπιντ τεστ στο κέντρο Υγείας Ξυλοκάστρου  στις 9.00΄το πρωί με τη συνοδεία σας πριν έρθουν στο σχολείο, εφόσον το αποτέλεσμα βρεθεί αρνητικό.

Τρίτη πρωί 22/2/2022, πριν έρθουν στο σχολείο: Σελφ τεστ που θα δηλωθεί στο edupass. Κατά την άφιξή τους στο σχολείο θα επιδείξουν βεβαίωση αρνητικού σελφ τεστ  στους εκπαιδευτικούς.

Στη συνέχεια θα ακολουθούν τα τακτικά σελφ τεστ που έκαναν ως τώρα.

Οι εμβολιασμένοι/ες ή με ιστορικό νόσησης τελευταίου τριμήνου μαθητές/τριες της Α΄ τάξης,  οφείλουν να κάνουν, επιπλέον, των τακτικών τους αυτοδιαγνωστικών  ελέγχων (σελφ τεστ):

Πέμπτη 17/2/2022Το πρωί θα επιδείξουν,όταν έρθουν στο σχολείο, τη βεβαίωση αρνητικού σελφ τεστ  στους εκπαιδευτικούς που θα δηλωθεί στο edupass .

Δευτέρα 21/2/2022Το πρωί θα επιδείξουν,όταν έρθουν στο σχολείο, τη βεβαίωση αρνητικού σελφ τεστ  στους εκπαιδευτικούς που θα δηλωθεί στο edupass .

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και τη συνεργασία!

Η Διευθύντρια του Σχολείου