Επείγον! Οδηγίες στους γονείς της E΄ τάξης

Αγαπητοί γονείς, των μαθητών/τριών της Ε΄ τάξης, κατόπιν τελευταίας ενημέρωσής μαςπως τρεις μαθητές και μια μαθήτρια της Ε΄ τάξης, διαγνώστηκαν θετικοί στον κορονοϊό, σας παρακαλούμε να ακολουθήσετε τις παρακάτω  νέες οδηγίες πρόληψης, σύμφωνα με το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ και τη δυνατότητα των τοπικών δημόσιων δομών υγείας:

Οι ανεμβολίαστοι ή χωρίς ιστορικό νόσησης τελευταίου τριμήνου μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης οφείλουν να κάνουν:

Δευτέρα πρωί 14/2/2022, πριν έρθουν στο σχολείο : Ράπιντ τεστ  στις 9.30΄στο Κέντρο Υγείας Ξυλοκάστρου με τη συνοδεία σας. Στη συνέχεια θα έρθουν στο σχολείο, εφόσον το αποτέλεσμα βρεθεί αρνητικό.

Τρίτη πρωί 15/2/2022, πριν έρθουν στο σχολείο: Σελφ τεστ που θα δηλωθεί στο edupass. Κατά την άφιξή τους στο σχολείο θα επιδείξουν βεβαίωση αρνητικού σελφ τεστ  στους εκπαιδευτικούς.

Τετάρτη πρωί 16/2/2022, πριν έρθουν στο σχολείο: Σελφ τεστ που θα δηλωθεί στο edupass. Κατά την άφιξή τους στο σχολείο θα επιδείξουν βεβαίωση αρνητικού σελφ τεστ  στους εκπαιδευτικούς.

Πέμπτη πρωί 17/2/2022, πριν έρθουν στο σχολείο: Σελφ τεστ που θα δηλωθεί στο edupass. Κατά την άφιξή τους στο σχολείο θα επιδείξουν βεβαίωση αρνητικού σελφ τεστ  στους εκπαιδευτικούς.

Παρασκευή 18/2/2022: Ράπιντ τεστ στο κέντρο Υγείας Ξυλοκάστρου  στις 9.00΄το πρωί με τη συνοδεία σας πριν έρθουν στο σχολείο, εφόσον το αποτέλεσμα βρεθεί αρνητικό.

Οι εμβολιασμένοι/ες ή με ιστορικό νόσησης τελευταίου τριμήνου μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης,  οφείλουν να κάνουν, επιπλέον, των τακτικών τους αυτοδιαγνωστικών  ελέγχων (σελφ τεστ):

Κυριακή 13/2/2022: Σελφ τεστ που θα δηλωθεί στο edupass.

Δευτέρα 14/2/2022:Το πρωί θα επιδείξουν, όταν έρθουν στο σχολείο, τη βεβαίωση αρνητικού σελφ τεστ της προηγούμενης ημέρας στους εκπαιδευτικούς.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και τη συνεργασία!

Η Διευθύντρια του Σχολείου