ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΘΕΣΜΟΥ «ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ» ΣΕ «ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»

3ΟΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ ΒΑΡΔΑΒΕΙΟ
                                                                                                                                    13/2/2019
ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΘΕΣΜΟΥ «ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ» ΣΕ «ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ  ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»
Αγαπητοί γονείς,σας ενημερώνουμε ότι η καθιέρωση του θεσμού της  παραμονής της σχολικής τσάντας των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου στο σχολείο από την Παρασκευή ως τη Δευτέρα το πρωί, αλλάζει με την «Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο Δημοτικό Σχολείο για τουλάχιστον δύο (2) Σαββατοκύριακα το μήνα»  (ΦΕΚ 6014/τ.Β΄/31-12-2018 και ΦΕΚ 56/τ.Β΄/21-01-2019).
Επισημαίνεται ότι η δράση δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων.
Η πρωτοβουλία αυτή δεν ισοδυναμεί με εγκατάλειψη της μελέτης ή άλλων δημιουργικών εργασιών, τις οποίες οι μαθητές και οι μαθήτριες δύνανται να υλοποιούν κατ΄οίκον σε ατομική ή και ομαδική βάση, συνδυάζοντας ενίοτε τη διασκέδαση και το συνεργατικό πνεύμα με τη μάθηση.
 Για τον δικό σας προγραμματισμό σας κοινοποιούμε αναπροσαρμοσμένες τις Παρασκευές που θα παραμένουν τα διδακτικά βιβλία των παιδιών σας στο σχολείο: 15/02/19, 1/03/19,  15/03/19,  5/04/19, 17/05/19,  07/06/19