ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΟΛΟΗΜΕΡΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ

3ΟΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ ΒΑΡΔΑΒΕΙΟ                                                              18/10/2018
Τηλ.2743024292
ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΟΛΟΗΜΕΡΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ
Αγαπητοί γονείς, σας πληροφορούμε ότι από τη Δευτέρα 22/10/2018 το Ολοήμερο Τμήμα θα λειτουργεί κάθε μέρα ως τις 15.00΄ ή 16.00΄ για όλες τις τάξεις, ανάλογα με την ώρα αποχώρησης που έχετε δηλώσει στην αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο.
Τα παιδιά θα πρέπει να φέρνουν από το πρωί μαζί τους το φαγητό σε μπολ κατάλληλο για να ζεσταίνεται, εφόσον επιθυμούν, στο φούρνο μικροκυμάτων (όχι γυάλινα ή μεταλλικά μπολ). Επάνω στο μπολ πρέπει να αναγράφεται το όνομα του παιδιού, ώστε να μην μπερδευτεί το γεύμα του με άλλου παιδιού. Πριν την πρωινή προσευχή τα παιδιά θα το τοποθετούν μέσα στο ψυγείο στην αίθουσα σίτισης. Toγεύμα των παιδιών μπορείτε, εναλλακτικά, να φέρνετε και το μεσημέρι στις 13.15΄ που μπαίνουν τα παιδιά στην αίθουσα σίτισης. Μαζί τους πρέπει να έχουν μαχαιροπήρουνα και μια πετσέτα ή σουπλά για να ακουμπούν στο θρανίο το μπολ ή το ψωμί τους κατά τη διάρκεια του γεύματος.
Σας υπενθυμίζουμε το πρόγραμμα του Ολοήμερου Τμήματος:
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ
ΩΡΑ
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
13.20΄-14.00΄
1η ώρα: Σίτιση
Προσοχή στο μπολ φαγητού να υπάρχει η ένδειξη καταλληλότητας για χρήση σε φούρνο μικροκυμάτων (πχ. ≈)
14.00΄-14.15΄
1ο διάλειμμα
14.15΄-15.00΄
2ηώρα: Προετοιμασία μαθημάτων για την επόμενη ημέρα
15.00΄
Αποχώρηση
Για όσα παιδιά έχει δηλωθεί αυτήν την ώρα στην αίτηση εγγραφής τους στο Ολοήμερο.
15.00΄-15.15΄
2ο διάλειμμα
15.15΄-16.00΄
3η ώρα: Πολιτισμικοί όμιλοι (Πολιτιστικές, περιβαλλοντικές, αθλητικές κτλ. δραστηριότητες μετά την ολοκλήρωση της προετοιμασίας των μαθημάτων)
16.00΄
Αποχώρηση
ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
 Μια πληρέστερη ενημέρωση στους γονείς  των μαθητών για τον τρόπο λειτουργίας του Ολοήμερου Τμήματος, με την ολοκλήρωση του προγράμματός του, θα γίνει από τη διευθύντρια του σχολείου τη Δευτέρα 22/10/2018 στις 13.15΄ στην αίθουσα 5 (τμήμα Ε1).