Ενημέρωση γονέων για έγκαιρη προσέλευση μαθητών στο σχολείο και για ασφάλεια των παιδιών κατά τις απογευματινές ώρες

BΑΡΔΑΒΕΙΟ
3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ
                                                                                 12/5/2015
           Τηλ.:2743024292
3dimxilok.blogspot.com

Aγαπητοί γονείς

· Σας υπενθυμίζουμε και ζητάμε τη συμβολή σας, για την ασφάλεια των παιδιών και την εύρυθμη λειτουργία του μαθήματος, στη συνέπεια του χρόνου που φέρνετε ή παίρνετε τα παιδιά από το σχολείο. Πριν από τις 7:55΄ και μετά τη λήξη των μαθημάτων δεν προβλέπεται να υπάρχει στο σχολείο κανένα μέλος του προσωπικού αρμόδιο για την επίβλεψη των παιδιών που περιμένουν χωρίς τη δική σας επιτήρηση. Επιπλέον παρεμποδίζεται το μάθημα τόσο με την καθυστερημένη προσέλευση των παιδιών το πρωί   αλλά και την καθυστερημένη αποχώρησή τους το μεσημέρι αφού οι εκπαιδευτικοί των τάξεων που έχουν ξεκινήσει να κάνουν το μάθημά τους αναγκάζονται πολλές φορές να το διακόψουν για να ανοιγοκλείνουν τις πόρτες σε μη προβλεπόμενες ώρες άφιξης και αναχώρησης των μαθητών-τριών.

·  Με αφορμή επίσης μαρτυρίες μαθητών, γονέων και γειτόνων του σχολείου μας, θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι το σχολικό κτήριο, τις ώρες και μέρες που δεν λειτουργεί το σχολείο, παραμένει κλειστό και χωρίς φύλαξη. Ως εκ τούτου, το γεγονός ότι τα παιδιά με ευθύνη των γονέων τους μπαίνουν στο σχολείο τις ώρες αυτές, εκτός του ότι αποτελεί παραβίαση κλειστού δημοτικού χώρου που συχνά προκαλεί και καταστροφή δημόσιας περιουσίας, εγκυμονεί και τεράστιο κίνδυνο για την ασφάλειά τους αφού χωρίς κανένας να τα επιβλέπει έρχονται μεταξύ τους σε συγκρούσεις, αλλά και ανεβαίνουν στα στέγαστρα και τη σκεπή του κτηρίου. Για την ασφάλεια πρωτίστως των παιδιών αλλά και για την προστασία του σχολικού κτηρίου, σας εφιστούμε την προσοχή  και παρακαλούμε για τη συνεργασία σας.
               H Διευθύντρια  του Σχολείου