Συμμετοχή του 3ου Δ.Σ. Τυμπακίου στην Ολυμπιακή Εβδομάδα

Screenshot 2023 03 27 095203

Το Σχολείο μας συμμετείχε στο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ολυμπιακή Παιδεία – 3η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία» για μαθητές/-τριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχολικού έτους 2022-2023».

Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα Σχολεία, έχει ως βασικό σκοπό να προσεγγίσει και να συμπεριλάβει όλους όσοι εμπλέκονται με την αγωγή και την εκπαίδευση, να εμπνεύσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τους/τις μαθητές/τριες στη διαμόρφωση συμπεριφορών και δεξιοτήτων, οι οποίες εκπορεύονται από το πνεύμα του Ολυμπισμού.

Οι βασικοί άξονες ενημέρωσης – ευαισθητοποίησης των μαθητών/τριών είναι:

• Αρχαίοι Ολυμπιακοί Αγώνες
  • Σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες
  • Ολυμπιακοί Αγώνες Αθήνα 2004
  • Ολυμπιακά Ιδεώδη – ηθικά ζητήματα

Με βάση τις παραπάνω θεματικές ενότητες το βασικό σύνθημα της Ολυμπιακής Εβδομάδας για το σχολικό έτος 2022-2023 είναι: «Γνωρίζω τα Ολυμπιακά αθλήματα – μαθαίνω για τη βιωσιμότητα και τον υγιεινό τρόπο να ζεις».

Με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής Α. Χαντζιάρα, το σχολείο μας παρακολούθησε ζωντανές συνδέσεις με σημαντικά πρόσωπα και τόπους μέσω της πλατφόρμας zoom και συμμετείχε σε αθλητικές-κινητικές δραστηριότητες.

viber image 2023 05 16 16 53 20 323
Σύνδεση με το Αρχαιολογικό Μουσείο Αρχ. Ολυμπίας