Το ιστολόγιο των μαθητών του 3ου δημοτικού σχολείου Προσοτσάνης

Οι μαθητές της Γ΄τάξης του σχολικού έτους 2017-2018 του 3ου Δημοτικού Σχολείου Προσοτσάνης συμμετέχουν στο διαγωνισμό με τη δημιουργία ιστοσελίδας με τίτλο :

«Τ’ εμετέρτς αναστορώ»

Οι μαθητές επισκέφτηκαν τον Ποντιακό Σύλλογο Προσοτσάνης .Ο πρόεδρος του Συλλόγου Ποντίων κ. Παντελής Παπαδόπουλος  μίλησε στα παιδιά  για τον Πόντο και τον ερχομό των Ποντίων στην Ελλάδα. Οι μαθητές γνώρισαν την ποντιακή φορεσιά και ποντιακά μουσικά όργανα. Ο κ. Αθανασιάδης Παναγιώτης έπαιξε λύρα, νταούλι. Έψαξαν στο διαδίκτυο και βρήκαν πληροφορίες για διάφορα ποντιακά έθιμα. Αναβίωσαν το έθιμο «Βάεμαν»με τη βοήθεια της κυρίας Εκτώρογλου Παναγιώτας . Η κ .Γιαζγκουλίδου Λίτσα τους μίλησε και για άλλα ποντιακά έθιμα και μαγείρεψε μαζί τους πισία και κερκέλια. Οι μαθητές τραγούδησαν  και χόρεψαν τα «Σερέντα μήλα κόκκινα » και τραγούδησαν επίσης και «Την πατρίδα μ’ έχασα ». Η  κ. Σκορδά  Ιωάννα γιαγιά μαθήτριας της Γ΄ τάξης  μίλησε στα παιδιά για την ιστορία του παππού της και για διάφορα ποντιακά εδέσματα. Τέλος την τάξη επισκέφτηκε και ο κ. Χατζόπουλος φιλόλογος , συγγραφέας και  πρόεδρος της Επιτροπής Δραμινών Μελετών και τους μίλησε σχετικά.

Τα παιδιά με βιωματικό τρόπο γνώρισαν πολλά στοιχεία τα οποία συνθέτουν τον ποντιακό ελληνισμό.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν : Οι μαθητές της Γ΄τάξης :

Βότση Χριστίνα

Εκτώρογλου Παναγιώτα, Γενικών Καθηκόντων

Γαζάνη Ευαγγελία ,    εκπαιδευτικός  Ειδικής Αγωγής

Κατσιγιάννη Πηνελόπη,  μέλος Δ.Σ. Συλλόγου Ποντίων Προσοτσάνης

που μας βοήθησαν στην υλοποίηση του προγράμματος και τη συμμετοχή μας  στο διαγωνισμό.

Τάξη: Γ΄ 2017-2018