3ο Δημοτικό Σχολείο Ωραιοκάστρου

Χώρος ενημέρωσης και επικοινωνίας για τους γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας

Ενημέρωση για τη λήξη των μαθημάτων στις 26-06

Ιούν 202024

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 26/06 δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα, αλλά θα δοθούν μόνο οι τίτλοι προόδου αποκλειστικά στους μαθητές ως εξής:

• Στο χρονικό διάστημα από 8:30-9:00 θα δοθούν οι τίτλοι προόδου/σπουδών στην 1η υποομάδα (που ήρθε στο σχολείο την Πέμπτη 25/06)
  • Στο χρονικό διάστημα 9:30-10:00 θα δοθούν οι τίτλοι προόδου στην 2η υποομάδα (που ήρθε στο σχολείο την Τετάρτη 24/06).

Οι γονείς θα περιμένουν έξω από το σχολείο για να παραλάβουν τα παιδιά τους.

Όσοι μαθητές δεν μπορέσουν να παραλάβουν τους τίτλους προόδου/σπουδών τις παραπάνω ημερομηνίες μπορούν να έρθουν αποκλειστικά οι γονείς τη Δευτέρα (29/06) ή την Τρίτη (30/06) από τις 8:30 έως τις 10:00.

Η εφημερίδα του σχολείου μας

Ιούν 202018

Για να δείτε τα τελευταία τεύχη της εφημερίδας του σχολείου μας πατήστε τους παρακάτω συνδέσμους:

68o Φύλλο

69o Φύλλο

70ο Φύλλο

Επαναλειτουργία του σχολείου

Μαΐ 202029
Αγαπητοί μας μαθητές και γονείς, σας καλωσορίζουμε στην επαναλειτουργία του σχολείου, η οποία θα είναι εκ περιτροπής για τους μαθητές. Το διδακτικό έτος παρατείνεται μέχρι 26/6/2020. Σύμφωνα με τις εγκυκλίους του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και τις οδηγίες των Υγειονομικών, λόγω κορονοϊού:
1. Με το παραμικρό σύμπτωμα (συνάχι, βήχα, πυρετό, κακουχία κλπ) οι μαθητές παραμένουν σπίτι.
2. Η χρήση μάσκας στο σχολείο είναι προαιρετική.
3. Το Ολοήμερο δε λειτουργεί προς το παρόν.
3. Το κυλικείο δε θα λειτουργήσει για την υπόλοιπη σχολική χρονιά.
4. Οι μαθητές μαθαίνουν να κρατούν τις απαιτούμενες αποστάσεις τόσο στην προσέλευση όσο και στη διάρκεια των μαθημάτων, των διαλειμμάτων και στην αποχώρηση.
5. Πλένουν τα χέρια τους συχνά ή βάζουν αντισηπτικό.
6. Δεν ανταλλάσσουνε τα σχολικά  και τα προσωπικά τους είδη.
Η δ/νση του σχολείου και ο σύλλογος διδασκόντων έχουν προετοιμάσει τις τάξεις, τους κοινόχρηστους χώρους, όπως και τον αύλειο χώρο, σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν σταλθεί.
Κανένας γονιός δεν εισέρχεται στο χώρο του σχολείου. Η επικοινωνία γίνεται τηλεφωνικά ή με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο. Αν προκύψει σοβαρή έκτακτη ανάγκη εισόδου γονέα ή άλλου ατόμου, τηρούνται όλα τα απαιτούμενα μέτρα για να μην τεθεί σε κίνδυνο η υγεία των μαθητών.

Οι ενημερώσεις των γονέων δε γίνονται πια δια ζώσης. Αν υπάρξει θέμα, επικοινωνεί ο εκπαιδευτικός με τους γονείς.
Ο χωρισμός  των τμημάτων έγινε αλφαβητικά σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου. Οι μόνες αλλαγές, ,είναι για να σας διευκολύνουμε ώστε να έχετε στον ίδιο  κύκλο τα αδέλφια, όπως και για να μειώσουμε τον αριθμό των τμημάτων των μαθητών για τη β’ ξένη γλώσσα που ξεπερνούσαν τους 15.
Η καλή συνεργασία και σε αυτές τις ιδιαίτερες, δύσκολες συνθήκες θα επιφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Καλή αρχή και δύναμη σε όλους.
Η Δ/ντρια

Εγγραφές στο ολοήμερο

Μαΐ 202028

Σας ενημερώνουμε ότι για τις  εγγραφές στο  ολοήμερο τμήμα δίνεται νέα προθεσμία  έως και 5 Ιουνίου .Η παράταση δίνεται προκειμένου να συμπληρωθεί ο απαραίτητος αριθμός για του λειτουργία του .  Παρακαλούμε να φροντίσετε για την έγκαιρη προσκόμιση των δικαιολογητικών .

Υπεύθυνη Δήλωση Ευπαθών Ομάδων

Μαΐ 202028

Στο συνημμένο θα βρείτε την  Υπεύθυνη Δήλωση για τις περιπτώσεις που ο μαθητής /τρια ανήκει στις ευπαθείς ομάδες ή στο σπίτι διαμένει μαζί με άτομο που ανήκει στις ευπαθείς ομάδες .

« Παλιότερα άρθρα

Μετρητής επισκεψιμότητας