Bebras® Challenge in Greece

Συγγραφέας: 3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΛΑΓΚΑΔΑ | Κατηγορία Δραστηριότητες | , στις 29-03-2019

Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης Bebras®

Ο διαγωνισμός «Κάστορας» αποτελεί, σήμερα, μια διεθνή πρωτοβουλία της ομώνυμης κοινότητας (Bebras®), με σκοπό την προώθηση της Πληροφορικής (ή Επιστήμης των Υπολογιστών) και της Υπολογιστικής Σκέψης μεταξύ εκπαιδευτικών, μαθητών και μαθητριών όλων των ηλικιών.
Διοργανώνεται σε σχολεία, με χρήση υπολογιστών ή φορητών συσκευών, για διάφορες ηλικιακές ομάδες και υπό την επιτήρηση εκπαιδευτικών. Στον διαγωνισμό συμμετέχουν κάθε χρόνο χιλιάδες μαθητές και μαθήτριες, από 50 και πλέον χώρες.
Στην Ελλάδα ξεκίνησε η διοργάνωσή του το 2019, για πρώτη φορά, πιλοτικά, από το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Διδακτικής Μηχανικής (LTEE lab) του Πανεπιστημίου Αιγαίου, με τη συνεργασία πλήθους φορέων και εθελοντών.

Για το σχολικό έτος 2018-19 το 3ο Δημοτικό Σχολείο Λαγκαδά συμμετείχε για πρώτη φορά στον διαγωνισμό. Έλαβαν μέρος 45 μαθητές από την Γ’, Δ’ Ε΄και Στ’ τάξη.
Καλύτερες επιδόσεις-διακρίσεις για το σχολείο μας πέτυχαν οι μαθητές:

Παναγιώτης Τσότρας (Δ τάξη)
Αθανασία Ναλμπάντη (Στ τάξη)

Συγχαρητήρια σε όλους τα μαθητές μας για την προσπάθεια τους.