ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ

Αγαπητοί́ γονείς,

την Παρασκευή́ 29 Μαΐου 2020 συνεδρίασε ο Σύλλογος Διδασκόντων και αφού έλαβε υπόψη του τις οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ και του ΕΟΔΥ αποφάσισε τα παρακάτω:

• Όπως γνωρίζετε ήδη, τη Δευτέρα 1 Ιουνίου ξεκινάει σταδιακά η επάνοδος των μαθητών στο Σχολείο.
  • Τα παιδιά χωρίστηκαν σε υποτμήματα σύμφωνα με τις οδηγίες και ο χωρισμός έγινε σε όλα τα τμήματα, διότι δεν επαρκούν τα τετραγωνικά μέτρα μέσα στις αίθουσες.
  • Η Α΄ ομάδα κάθε τμήματος ξεκινάει τη Δευτέρα 1/6/ 2020 και συνεχίζει Τετάρτη 3/6/ 2020 και Παρασκευή 5/6/ 2020.
  • Η Β΄ ομάδα κάθε τμήματος ξεκινάει την Τρίτη 2/6/ 2020 και συνεχίζει την Πέμπτη 4/6/ 2020.
  • ΠΡΟΣΟΧΗ: 8 Ιουνίου 2020 ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΚΛΕΙΣΤΟ!
  • Την επόμενη εβδομάδα η Β΄ ομάδα θα έρχεται Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή και η Α΄ ομάδα θα έρχεται Τρίτη και Πέμπτη και εναλλάξ για τις υπόλοιπες δύο εβδομάδες.
  • Ο χωρισμός των υποτμημάτων έγινε αφού πρώτα λάβαμε υπόψη μας με το Νηπιαγωγείο, τα αδέρφια να έχουν μάθημα την ίδια ημέρα.

Ας δούμε όμως κάποια βασικά σημεία που αφορούν τη λειτουργία του Σχολείου:

• Η πρωινή προσέλευση των μαθητών θα γίνεται 8.00- 8.15. Οι μαθητές εισέρχονται στο Σχολείο χωρίς να συγχρωτίζονται στην είσοδο, όπου θα τους περιμένουν κάθε μέρα εκπαιδευτικοί για να τους καθοδηγήσουν.
  • Οι δάσκαλοι των τάξεων από τις 8.00΄ θα βρίσκονται ήδη μέσα στην αίθουσα και θα περιμένουν τους μαθητές τους.
  • Η πρωινή προσευχή θα γίνεται μέσα στην τάξη.
  • Έχει ληφθεί μέριμνα στο διάλειμμα να μη βγαίνουν όλοι μαζί οι μαθητές, αλλά σταδιακά και με συνοδεία του δασκάλου τους θα πηγαίνουν σε συγκεκριμένο χώρο στην αυλή του Σχολείου. Για κάθε τάξη έχει οριστεί συγκεκριμένος χώρος στην αυλή.
  • Όταν χτυπήσει το κουδούνι για να περάσουν οι μαθητές μέσα, πάλι μαζί με τον δάσκαλο,  μπαίνουν στις τάξεις χωρίς να συγχρωτίζονται στην είσοδο και κυρίως στις σκάλες.
  • Σε όλες τις τάξεις υπάρχει αντισηπτικό τζελ και τα παράθυρα θα είναι όσο το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες ανοιχτά.
  • Όλες οι αίθουσες έχουν διαμορφωθεί κατάλληλα για να κάθονται άνετα οι μαθητές τηρώντας τις αποστάσεις που πρέπει.
  • Το κυλικείο δε θα λειτουργεί, οπότε όλοι οι μαθητές θα πρέπει να έχουν μαζί τους φαγητό και νερό.
  • Στην κασετίνα τους οι μαθητές θα πρέπει να έχουν όλα τα απαραίτητα που χρειάζονται διότι δεν πρέπει να δανείζονται αντικείμενα.
  • Μπάλες και άλλα αντικείμενα για το παιχνίδι στο διάλειμμα απαγορεύονται.
  • Η καθαρίστρια του Σχολείου θα βρίσκεται από το πρωί μαζί μας για να απολυμαίνει θρανία, αίθουσες, κουπαστές, τουαλέτες, τουλάχιστον δύο φορές την ημέρα.
  • Το ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ δε θα λειτουργεί .
  • ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν κάποιο παιδί αισθανθεί αδιάθετο δεν πρέπει να έρθει στο Σχολείο, ειδάλλως ενημερώνονται οι γονείς οι οποίοι οφείλουν να το παραλάβουν αμέσως από το Σχολείο.
  • Αν παραμείνει στο σπίτι γιατί δεν αισθάνεται καλά, πάλι οι γονείς ενημερώνουν τηλεφωνικά το Σχολείο.
  • Η χρήση μάσκας είναι προαιρετική για μαθητές και εκπαιδευτικούς και μόνο οι εκπαιδευτικοί της Π.Σ και του Τ.Ε πρέπει να φοράνε μάσκα.
  • Οι φωτοτυπίες απαγορεύονται και καλό θα είναι οι μαθητές να έχουν το δικό τους μαρκαδόρο πίνακα, εάν χρειαστεί να γράψουν στον πίνακα.
  • Η είσοδος γονέων και κηδεμόνων απαγορεύεται μέσα στο σχολείο και η επικοινωνία με την διεύθυνση του Σχολείου θα γίνεται τηλεφωνικά ή με e-mail.

Τελειώνοντας, θα θέλαμε να ζητήσουμε την προσοχή και κατανόηση όλων των γονέων, η κατάσταση που ζούμε είναι έκτακτη και δύσκολη, όμως με την προσπάθεια όλων θα καταφέρουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα  για την  εκπαίδευση των μαθητών μας ,αλλά κυρίως  θα εκπαιδευτούν να παίρνουν τα σωστά μέτρα προφύλαξης προς όφελος της υγείας τους.

Κλείνοντας, θα θέλαμε να σας επισημάνουμε ότι δε θα πρέπει να διστάσετε για οποιαδήποτε διευκρίνιση  αφορά τη λειτουργία του Σχολείου.

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Μάιος 2020