ΨΗΦΙΑΚΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Η δημιουργικότητα, η συνεργασία, η καλή διάθεση και το μεράκι για μάθηση είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία του ψηφιακού λαογραφικού μουσείου από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β τάξης του 3ου
Δημοτικού Σχολείου Αριδαίας. Στο μάθημα της Γλώσσας και συγκεκριμένα η ενότητα ¨Μες στο Μουσείο¨ προσεγγίστηκε με βιωματικό τρόπο και με την αξιοποίηση των ψηφιακών εργαλείων. Οι μικροί μας μαθητές και οι μικρές μας μαθήτριες, με τη βοήθεια των γονιών τους, ανακάλυψαν ¨τα μυστικά περάσματα¨ του παππού και της γιαγιάς όπως τα ονόμασαν. Συγκέντρωσαν διάφορα αντικείμενα, σκεύη, εργαλεία, φορεσιές που είχαν ιδιαίτερη συναισθηματική αξία για τις οικογένειές τους, τα φωτογράφισαν, έγραψαν λεζάντες και πληροφορίες και περιηγήθηκαν στα μονοπάτια του τόπου και του χρόνου των προγόνων τους.
Έμαθαν τη διαδικασία δημιουργίας ενός μουσείου και παρουσίασαν το υλικό που συγκέντρωσαν με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, αγάπη και θαυμασμό για τη συλλογή τους. Πραγματικά ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία και ευχαριστούμε από καρδιάς τους γονείς -κηδεμόνες για τη βοήθεια που προσέφεραν προκειμένου να υλοποιηθεί αυτή η προσπάθεια.

Σας καλωσορίζουμε στο μουσείο μας και σας ευχόμαστε καλή περιήγηση!

Οι Δασκάλες της τάξης

Τασοφτσάρη Σοφία