Erasmus+, Πράγα Ιούλιος και Οκτώβριος 2015, Δουβλίνο Μάρτιος 2015

Erasmus+ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Erasmus-plus-logo-puzzleΤο σχολείο μας συμμετείχε σε πρόγραμμα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών της Ε.Ε. στα πλαίσια του Erasmus+ τον Ιούλιο του 2015 και τον Οκτώβριο του 2015 στην Πράγα και τον Μάρτιο του 2015 στο Δουβλίνο.

Erasmus+, Πράγα Ιούλιος 2015

Erasmus+, Πράγα Οκτώβριος 2015

Erasmus+, Δουβλίνο Μάρτιος 2015

Erasmus+, Πράγα Απρίλιος 2015

ERASMUS + στο 3ο Δημ. Σχολείο Αγίου Δημητρίου

Τη σχολική χρονιά 2014-2015 οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας πήραν μέρος στο ευρωπαϊκό  πρόγραμμα ERASMUS+ με θέμα : «Καλλιέργεια επαγγελματικών δεξιοτήτων διδασκαλίας και γλώσσας για την ενίσχυση της δημιουργικότητας και της καινοτομίας στη μαθησιακή διαδικασία»

Στο πλαίσιο αυτό του προγράμματος 6 εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν 3 ευρωπαϊκές χώρες, την Τσεχία (Πράγα), την Ιρλανδία (Δουβλίνο) και Saint Julians (Μάλτα) και παρακολούθησαν αντίστοιχα τα προγράμματα ως εξής:

• Μαρία Παπαδάκη το πρόγραμμα « Οverseas teacher’s course- general methodology» στο Δουβλίνο (Iρλανδία) 30 Μαρτίου-3 Απριλίου 2015
  • Ευαγγελία Μανούσου, το πρόγραμμα «Human management resourses» στην Πράγα (Τσεχία) 6-10 Ιουλίου 2015
  • Ιωάννα Κοτσιώλη και Παναγιώτα Μποϊντά το πρόγραμμα «Innovative Approaches to Teaching» στην Πράγα (Τσεχία) 6-10 Ιουλίου 2015
  • Ειρήνη Πουλλά και το πρόγραμμα« Engouraging creative thinking» στην Πράγα(Τσεχία) 27 Απριλίου -1 Μαϊου 2015
  • Εκίζογλου Μερσίνα το πρόγραμμα« Engouraging creative thinking» στην Πράγα(Τσεχία) 12-16 Οκτωβρίου 2015
  • Ευαγγελία Μανούσου το πρόγραμμα «Fluency and  English Language Development » στo St Julians (Μάλτα) 4-9 Οκτωβρίου

Οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στα παραπάνω προγράμματα καλλιέργησαν δεξιότητες και εμπλούτισαν τις γνώσεις τους τόσο σε θεωρητικό επίπεδο όσο και σε πρακτικές εφαρμογές για ζητήματα που αφορούν καινοτόμες μεθοδολογίες μπορούν να δημιουργήσουν μια αποτελεσματική διδασκαλία με τα δεδομένα του 21ου αι.

Εμβάθυναν στην προηγούμενη γνώση και εμπειρία και διδάχτηκαν νέα μεθοδολογία με δημιουργικό περιεχόμενο, επικοινώνησαν με εκπαιδευτικούς άλλων χωρών και άλλα εκπαιδευτικά συστήματα.

Για όλα τα προγράμματα έγινε αναλυτική παρουσίαση-ενημέρωση όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου και προετοιμάζονται και σεμινάρια για εκπαιδευτικούς γειτονικών σχολείων.

Δείτε σχετικό υλικό εδώ.

Erasmus+, Πράγα Ιούλιος 2015