ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το σχολείο μας

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Κάτω Αχαϊας ιδρύθηκε το καλοκαίρι του 1998. Πρόκειται για ένα 12θέσιο δημοτικό σχολείο το οποίο στεγάζεται σε ένα άνετο και σύγχρονο κτήριο στο νότιο μέρος της πόλης. Το οίκημα μαζί με το προάυλιο και τους βοηθητικούς χώρους καλύπτει έκταση περίπου 3500 τ.μ. και μας επιτρέπει να κινούμαστε ελεύθερα και να ασχολούμαστε με πολλών ειδών δραστηριότητες. Στο σχολείο μας λειτουργεί η μόνιμη παιδική θεατρική ομάδα “Καταφύγιο” με την επιμέλεια του εκπαιδευτικού κ. Καμπέρου Παναγιώτη σε συνεργασία με το 1ο Δημοτικό Σχολείο Κάτω Αχαϊας. Ο Διευθυντής και οι δάσκαλοι μας, πάντα με όρεξη και υπομονή μας καθοδηγούν τόσο στα μαθήματα όσο και στις διάφορες καλλιτεχνικές, αθλητικές και κοινωνικές μας δραστηριότητες, ενώ η συνεισφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων είναι πολύτιμη. Στόχος του σχολείου μας είναι να μας προσφέρει γνώση και νέα ερεθίσματα, ώστε να γίνουμε σημαντικό και χρήσιμο κομμάτι της κοινωνίας και της πόλης μας.