Μαρ 20224

Tο σχολείο μας στην 2η Θεματική Ενότητα: Ενδιαφέρομαι και ενεργώ έχει αναλάβει την υλοποίηση του προγράμματος με τίτλο: «Η οικογένεια δεν έχει αριθμητική, είναι απλώς μοναδική!».

Διάρκεια υλοποίησης: Δεκέμβριος 2021- Ιανουάριος 2022

Στόχος του συγκεκριμένου προγράμματος είναι η κατανόηση και ο αποστιγματισμός της οικογενειακής διαφορετικότητας των μαθητών.

Συγκεκριμένα το  σχολείο μέσω εκπαιδευτικών παρεμβάσεων θα συμβάλει στη διαχείριση της οικογενειακής διαφορετικότητας των μαθητών και κάθε εκπαιδευτική παρέμβαση, σε σχέση με την οικογενειακή πολυμορφία, θα στοχεύσει στην κατανόηση της διαφορετικότητας του οικογενειακού πλαισίου στο οποίο ανήκει ο μαθητής, στον αποστιγματισμό των διαφορετικών οικογενειακών καταστάσεων και στην ενίσχυση της ουδετερότητας ως προς την αντιμετώπιση των μετασχηματισμών της δομής της οικογένειας.