Μαρ 20224

Tο σχολείο μας στην 1η Θεματική Ενότητα Ζω καλύτερα – Ευ Ζην έχει αναλάβει την υλοποίηση του προγράμματος με τίτλο: «Εγώ, ένας ξεχωριστός άνθρωπος».

Διάρκεια υλοποίησης: Οκτώβριος 2021- Νοέμβριος 2021

Στόχος του συγκεκριμένου προγράμματος είναι να ενθαρρύνουμε τα παιδιά για την ανάπτυξη και την κατάκτηση των δεξιοτήτων της ενσυναίσθησης και της αποδοχής του διαφορετικού. Χρειάζεται να συνειδητοποιήσουν ότι κάθε άτομο είναι μοναδικό και δεν μπορεί να αντικατασταθεί ή να αντιγραφεί με κανένα άλλο. Όλα τα άτομα έχουν το δικαίωμα σεβασμού και η διαφορετικότητα δεν αποτελεί εμπόδιο, αλλά δύναμη. Μέσα από την αλληλεπίδραση και τη συλλογική δράση της σχολικής τάξης πρέπει να περάσουμε στα παιδιά το μήνυμα, ότι όλοι έχουμε στοιχεία που μας διαφοροποιούν, αλλά και στοιχεία που μας κάνουν ίσους και όχι ίδιους.

Ελπίζουμε στη στήριξη του εκπαιδευτικού μας έργου και στην άμεση επικοινωνία και συνεργασία σας.

Σας ευχαριστούμε.

Οι Νηπιαγωγοί